Manipulují výsledky průzkumů

Autor: Národní myšlenka <redakce(at)narmyslenka.cz>, Téma: Napsali o nás, Vydáno dne: 14. 08. 2002

Čeští euroskeptici se domnívají, že centra pro výzkum veřejného mínění (i když nejen ona) manipulují výsledky průzkumů týkajících se tzv. integrace našeho jižního souseda do EU. - Nejdůležitějším úkolem ČR je vstup do EU - pod tímto titulem představil soukromý STEM minulý týden výsledky průzkumu, v němž dotazovaní přinejmenším nebyli na žádné "úkoly" tázáni.

Výsledky STEM-u nekriticky přetiskla liberální média. Jenže po bližší analýze anketních otázek se ukázalo, že pro největší skupinu dotazovaných (27 proc.) je vstup do EU největším "problémem", stojícím před jejich zemí v nejbližší budoucnosti. - Z nabízených možností bych i já uvedl asi vstup ČR do EU, protože ho skutečně považuji za velký problém. To ostatně musí uznat každý soudný člověk, že okleštění státní suverenity je velkým problémem - uvažuje Jiří Hojer ze sdružení "Národní myšlenka". Vysvětlil, že transformování takové odpovědi do formy "nejdůležitějšího úkolu stojícího před ČR" je příkladem nebývalé drzosti. STEM možná provádí empirické výzkumy, ale jejich výsledky pak evidentně zkresluje - uvažuje Hojer.

Podle analytiků STEM je výsledek průzkumu veřejného mínění svázán s nedávnou volební kampaní. Vysvětluje, že také pro novou koaliční vládu sociálních demokratů, lidovců a liberálů je vstup do EU prioritou. Z jejich výsledků vyniká, že druhým nejvážnějším problémem, který trápí Čechy, je nezaměstnanost (15 proc. odpovědí).

Władysław Sidor