První kolo bitvy o naši nezávislost?

Autor: Jan Maloušek <janmalousek(at)seznam.cz>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 18. 03. 2001

Podle analýz a zpráv, které se vyrojily zejména po návštěvě generálního tajemníka NATO pana Robertsona v Praze, jsem usoudil, že NATO, potažmo jeho prostřednictvím především USA a jeho věrný spojenec (až se někdy zdá, že spíš vazal) Británie na nás tlačí, abychom svou armádu de facto rozpustili, respektive ji přetransformovali v malou specialisovanou jednotku v rámci aliance. Z hlediska alianční strategie i naší momentální bojové nepřipravenosti to má svoji logiku, ale z hlediska samostatného státu, který chce provádět nezávislou vnitřní i zahraniční politiku je to sebevražda.

V tomto případě naše vláda opět potvrzuje heslo, že aktivní blbec je horší než sabotér, tentokrát z její neschopnosti však může kupodivu těžit případný její rozumný nástupce (tím myslím vládu pravicovou, konservativní, případně přímo nacionalistickou ), ale rozhodně ne ti, kteří nám naší armádu chtějí odebrat. Oč jde blíže: Prý nepotřebujeme letadla, konkrétně nadzvuková, nepotřebujeme tanky, potřebujeme však jinou moderní techniku, zejména komunikační, nový systém velení, je nutné armádu zeštíhlit a profesionalisovat, jednotky vyčleněné pro NATO převést na systém velení NATO a t. d. S tím, že nepotřebujeme PVO a tanky se tady nehodlám zabývat, to je jasná hovadina (omlouvám se za výraz), to je jasné pohřbení naší armády. S tou technikou ostatní je to složitější. Pomineme-li obchodní zájmy (m. j. jedna z námitek proti nákupu stíhaček je i ta, že největší šance jsou dávány Švédům a ti nejsou členským státem NATO!), pak je tu i ryze praktické hledisko - totiž snadná zranitelnost nejnovějších systémů. Existují solidní studie, že USA by mohly být s celou svou neuvěřitelnou silou paralyzovány skupinou asi sta organisovaných odborníků, kteří by napadli systémové sítě pentagonu a energetiky. O tom, že se nejedná o planá slova, svědčí skutečnosti častých průniků jednotlivců do těch nejutajenějších sítí. Primitivnost je také výborná zbraň a moderní systémy je vhodné dublovat těmi tradičními, zvláště v armádě. O tom se již nejednou přesvědčili právě Američani, ale i mnozí jiní.

Je jasné, že náš stát fakticky NATO nemůže posílit po čistě technické stránce nijak významně. Už vzhledem k síle Spojených států, jejichž vojenský rozpočet dosahuje výše 600 miliard amerických dolarů. Tomu se pochopitelně nikdo nemůže rovnat a je prostě pravdou, že USA nesou většinu finanční zátěže NATO. Díky této převaze se Američani vrátili vlastně k strategii materiálových bitev, která selhala za první světové války. Zkrátka - tomuto se prostě nemůžeme rovnat, ani se s tím poměřovat. Naše členství v alianci je samozřejmě především otázkou politickou. To je přirozené, neboť vojsko je jen politickým nástrojem a válka je jen pokračováním politiky jinými prostředky, jak praví klasik. Otázka jiná je, jestli je pro nás členství v NATO tou nejlepší teoretickou variantou; skutečností zůstává, že členy jsme a z toho musíme vycházet. V současné mezinárodní situaci a navíc od naší vlády se pochopitelně nemůžeme dočkat vytvoření jiného spojenectví, ale měli bychom nejen očekávat, ale i požadovat hájení zájmů našeho státu, národa a jeho politiky. Severoatlantické spojenectví je sice obrovský spolek vyžadující kompromisní dohody, ale po nikom ze svých členů nemůže chtít, aby jednal jako sebevrah. Jak jsem již napsal, vzdání se armády rovná se resignaci na samostatnou politiku jak zahraniční, tak i vnitřní. To je pro mě jako vlastence a nacionalistu naprosto nepřijatelné. A redukce armády na jednu dvě brigády výsadkářů, rotu chemiků, polní nemocnici, průzkumný prapor pod pravomocí NATO a Hradní stráž je podle mého názoru ještě horší, než armádu zrušit úplně. Existoval by totiž pro náš stát naprosto nepoužitelný útvar, který by však spotřebovával peníze z našeho rozpočtu.