Nedočkaví zlodějíčci

Autor: Národní myšlenka <redakce(at)narmyslenka.cz>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 11. 10. 2001

Proflákají celý den. Popijí v pivnici levnou desítku, zakouří si hašiš, když není dost peněz, spokojí se s okenou nebo si přefiltrují iron přes chleba. Hlavně, že získají alespoň na malou chvíli šanci uniknout realitě a potlačovaným komplexům. Večer tisknou na podlaze squatu čtrnáct dní nemytou soudružku, jež je přichystána pro každého, kdo má chuť a kdo se neštítí.

Jenže to už musí být, když putuje zmodralý krajíc oknem na ulici. Na hmotný nedostatek si příliš stěžovat nemohou: rodiče poctivě cítí zodpovědnost za nedokonalou výchovu a svým dospělým potomkům, lidem v plné fyzické síle, tak nějak ze studu vždy pár korun přistrčí. Je to fajn život, život na úrovni malých dětí. Nemusíš přijmout za nic zodpovědnost; zatímco se tví bývalí spolužáci honí v práci do úmoru, aby dokázali uživit svou mladou ženu s maličkým děckem, ty se válíš na podlaze a s očima upřenýma na jedno místo na stropě uloupeného domu můžeš nerušeně spřádat své fantazie.

Žije se to příjemně za cizí peníze, jen co je pravda. Ale rodiče tu nebudou věčně, za co budeš žít potom? Vždyť nic neumíš: základní školu máš, ach ano, ale gymnázium jsi opustil, protože tě prostě nebavilo. Ne, nepřipouštěj si, že jsi na ně třeba vůbec neměl, nebo co hůř, že jsi byl líný, a proto jsi na ně neměl. Snad by se pro tebe našla alespoň manuální práce, ale ta ti připadá potupná a navíc namáhavá. Vykládat vagóny? Kopat výkopy? Ne, to není nic pro tebe.

Ale ta myšlenka je tu, je náhle docela jasná a řeči spolubydlících ji ještě vyhlazují a leští a ta zpočátku nenápadná idea je stále oslnivější. Proč bys právě ty neměl mít nic? Proč ten chlápek odnaproti, co pořád volá policajty, protože se kvůli vaší noční zábavě jeho těhotná žena nevyspí, může mít auto a u vlastního domu tak pěknou zahradu? No jistě, je pravda, že ten osel tráví celé dny v práci a domů se jezdí jen vyspat a že jeho manželka dokud mohla, lezla na zahrádce po kolenou celé hodiny. Ale stejně – proč on má a ty ne? Cožpak je to spravedlivé?

Ten hoch není první, koho takové myšlenky tíží. Vrtají hlavou spoustě lenochů, co umějí jen snít a žvanit, už po celé věky. Jenže teprve ta správná teorie přispěla k tomu, aby si to dokázali před ostatními lidmi a vlastním svědomím snadno zdůvodnit. S touhle teorií za zády, s rukama od práce a kručícím žaludkem se rozhodli, že budou bohatým brát a chudým – tedy především sobě – dávat. Poprvé si svou sílu vyzkoušeli na carském Rusku. Sápali se po cizím majetku, ale ouha, revoluce tvrdě narazila na ke všemu odhodlané obránce starých pořádků, kteří by raději prolili všechnu krev revolucionářů, než aby jim vydali byť jen jedinou píď své půdy. S Naganem v pravé a s ostře broušenou sekyrou v levé ruce vyrostli náhle z půdy napájené potem a krví celých generací ruských sedláků a nebylo před nimi úniku, neexistovalo úkrytu, leda snad v carském vězení. A i před ním se v propouštěcí den procházeli nenápadní muži s revolverem pod kabátem. Byli první a jedni z mála těch, kdo mluvili řečí, jíž jediné rudí rozuměli.

Říkalo se jim černosotněnci a tohle slovo se pro všechny pravověrné zloděje ve jménu různých klonů revoluce stalo synonymem hrůzy a děsu. První pokus o zlodějnu se tedy nepodařil, ale o pár let později to už vyšlo. Ukrást, uloupit, majitele zlikvidovat, to bylo heslo dne, jehož se hned chytli další nadšení plagiátoři. A už hnali ke zdem a do koncentráků všechny ty kulaky, reakcionáře, bílé a černosotněnce, později taky fašisty, zkrátka řečeno pečlivě onálepkované lidi, kteří si troufli jakkoli se jim vzepřít. Rozrušená země? Chyba lávky, Míšo Šolochove, spíš obrácená naruby a udusaná k nezorání.

Dostali se k majetkům lidí, jejichž kosti už mezitím utýrané masy mužů-čísel zabetonovaly do základů megalomanských staveb socialismu. Vyřídili si mezi sebou vlastní účty. Z revolucionářů se náhle stali pupkatí strejcové v nemožně střižených sakách, rozkošničtí poživačníci, z jejichž ideálů o přerozdělování chudým velmi rychle zbylo jen to přerozdělování do vlastních kapes.

Já vím, ten chlapík, co se teď rozvaluje na staré matraci položené na špinavé zemi, může být leckomu sympatický. Snílek, idealista. Ale kde je jistota, že se tenhle docela milý chlapec za chvíli nezvedne, neobuje si boty s okovanou špičkou, neskryje tvář pod šátek a nevyrazí do ulic mlátit ve jménu revoluce skutečné i domnělé ideové nepřátele? A náhle se ukáže, že je to jen docela obyčejný zlodějíček, jenž za revoluci prostě skryl své nedočkavé chmatavé prsty. Bitka zuří, napadenému vypadne z kalhot peněženka a hned zmizí v cizí kapse. Tohohle chlapíka hned z dlažby naloží do sanitky, tak na co mu je takový pěkný kabát? Nedočkavý zlodějíček s náručí plnou šikovných věcí už na nic nečeká a běží ke své soudružce, která lhostejně čeká, kdo ten večer bude první.

Náš hoch má před sebou budoucnost, stačí jen následovat mnoha skvostných vzorů, předchůdců ve skvělé kariéře. Má všechny předpoklady: stačí jen trochu vyspět, pochopit, jak to dnes chodí, změnit se v napohled usedlého rozšafného muže v sáčku a protlačit se do nejvyšší politiky, v níž je podobných starších a pokročilých idealistů bezpočet. Kdo se proti němu postaví, dostane dnes jako dřív nálepku. Černosotněnec se dnes nenosí, fašista ovšem ano. Potom už si jistě náš hoch přijde na své. Chce to jen s milým úsměvem sahat bližním do kapes a brát si, co se mu zlíbí. Drzosti a bezohlednosti měl vždy na rozdávání; nyní má i moc, díky níž už alespoň nemusí své oběti mlátit, aby je přiměl k poslušnosti. Vystačí si s nálepkou, nejhůř s kriminálem. Trochu smutný pokrok.