Buď MY nebo ONI

Autor: Jiří Orálek <(at)>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 10. 02. 2006

stret Dnes můžeme být svědky narůstajícího konfliktu mezi západní civilizací a arabskou-muslimskou civilizací. Této konfliktnosti daly záminku tzv. teroristické útoky na New York a Washington 11. září 2001. Tzv. tažení proti světovému terorismu pod taktovkou Spojených států je neúspěšné, co si budeme nalhávat. Takové dílčí úspěchy, jako je dopadení nějakého vedoucího činitele teroristické organizace Al-Kayda jsou spíše směšné. Co nám to pomůže, když pochytáme všechny teroristy světa, i toho nejdůležitějšího Usámu bin Ládina, když ta nenávist vůči Západu a jeho civilizaci je stále živena vedoucími činiteli jednotlivých států – viz. Írán? Nepovede to k ničemu jinému, než k dalšímu prolévání krve „nevinných lidí“. Bude-li se stále vyjednávat u tzv. kulatého stolu, tak budou teroristické akce narůstat nejen v arabských zemích, ale i v Evropě (jak jsme toho mohli být svědky 11. března 2005 v Madridu a 7. července 2005 v Londýně).

1. 1. 2001 svět vstoupil do nového století a také nového tisíciletí. Myslím, že je již dnes doba pro to, abychom se zeptali: „Jaké bude 21. století?“

Evropa by se měla již probrat ze snu a začít jednat, nikoli však slovně, ale silou. Jak dlouho si nechají pánové v Bruselu a v jiných evropských metropolích „srát na hlavu“ a budou se neustále omlouvat za nějaké přehmaty svobodných tiskových periodik v jednotlivých evropských zemích? Aféra, kterou svým způsobem neuváženě vyvolalo otištění muslimského proroka Mohameda s hořícím knotem bomby, vede Evropu spíše do područí, a svým způsobem staví Evropu do role rukojmího, nesmyslně rozhněvaných muslimů. Vypalování ambasád jasně ukazuje na necivilizovanost těchto lidí. Arabové jsou necivilizovaní, resp. jsou civilizovaní jen ve svém okolním smýšlení.

Je paradoxem, že se dříve snažili Arabové dobýt Evropu silou, dnes jim stačí emigrovat do jakékoli země v Evropě, do Ameriky také, zažádat o státní občanství toho státu, do kterého přijdou a hotovo. A když se náhodou něco stane – viz. aféra s Mohammedem – začnou vyřvávat, že my Evropané máme, resp. musíme respektovat jejich náboženství. Je to nesmyslné. Je to jako bych já odešel do nějaké arabské země a začal po většinových Arabech vyžadovat, ať respektují mé náboženství.

Příkladem může být zastřelení katolického kněze v Turecku. Nevím sice, zda to souviselo se zobrazením Mohammeda, je to však alarmující.

Jaké teda bude 21. století? Nejpravděpodobněji bude stoletím „střetu civilizací“ západní a arabské. Jedna z nich bude muset být buď porobena druhou, nebo úplně zničena. Pokud se brzy politici ve Washingtonu a v Evropě neprobudí, budeme to my, kdo budeme porobeni, ne-li přímo zničeni. Nechci se dožít toho, že se budou místo kostelů stavět mešity na evropském kontinentě.

Je to otázkou času. Dostanou-li se teroristé k atomovým bombám, nebudou vytvářet komise a jednat zda tu bombu svrhnout či ne, oni ji prostě svrhnou. I ti největší pacifisté a humanisté (v čele s Havlem a Bono Voxem) by si měli uvědomit, že naše nečinnost posiluje činnost těch druhých.