Z novinářů vychovateli

Autor: Jiří Hojer <jhojer(at)seznam.cz>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 22. 04. 2006

gays Úvodem jedna typická zpráva z tisku, přesněji ze serveru www.novinky.cz z 21. 4. 2006: 16:54 - Lidé v ČR zatím většinou nesouhlasí s tím, aby mohly homosexuální páry adoptovat děti. Proti tomu, aby si dvojice mužů či žen osvojily děti, bylo 63 procent dotázaných. Pro je 27 procent osob.Vážený čtenář si jistě všiml slova zatím, u kterého se chci zastavit. Co to slovo vlastně ve zprávě dělá, co znamená? To slůvko znamená, že podle redakce čeká Čechy ještě určitý vývoj, než dospějí k zákonitému vývoji a většina z nich bude podporovat adopci děti homosexuály. Takový přístup k práci je typický nejen pro české žurnalisty. V naprosté většině si s sebou ze škol přinesli levicový světonázor a jistotu, že svět bude přetvořen podle levicových revolučních idejí, o kterých ve školách tak rádi diskutovali s učiteli, kteří je často také sdíleli, namísto aby se naučili tvořit kvalitní zprávy či alespoň trochu objektivně podložené komentáře.

Novináři si zkrátka zvykli vychovávat své čtenáře, posluchače a diváky, namísto, aby je informovali. Už teď nás připravují na to, že jsme zpozdilí, když "zatím" sice nechceme, aby malé děti zkoušely, jestli se jim zamlouvá víc homosexální sex, jaký provozovali jejich adoptivní rodiče, nebo normální vztah, který vlastně podle pravidel politické korektnosti nelze nazvat normálním. V redakcích však sedí chytří, pokrokoví a osvícení lidé, kteří nás za pár let svou agitací dokáží přesvědčit, co je správné a rozumné.

Otázkou je, zda má případně klasický, neagitační žurnalismus šanci se v blízké době výrazněji prosadit, nemluvě o nějakých novinových titulech či televizních a rozhlasových stanicích konzervativního založení. Mám obavu, že agitky jsou do značné míry návykové a navíc levicoví agitátoři by byli vysoce agresivní k takovým jevům, které by s jejich pohodlnou a výnosnou agitací mohly soupeřit. Nejsmutnější však je, že zatím takové tituly či stanice nevznikly a není po nich ani žádná velká sháňka. Copak jsou vážně všichni spokojeni s tím, že namísto novinářů nám zprávy tvoří vychovatelé?