Spit at your local politician

Autor: Národní myšlenka <redakce(at)narmyslenka.cz>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 25. 03. 2007

Zastávám názor, že známý aforismus "Šaty dělají člověka" neplatí zdaleka na každého. Jistě, navlékni zkušeného lháře do saka od Armaniho a pošli jej do akce; bez diskuse zvýšíš jeho šance. Ani sňatkového podvodníka nenachytáš navlečeného do šatů vytažených z popelnice; sám nejlépe ví, že by jeho šance klesly kamsi k bodu nula.

Existuje však úžasný typ lidí tak křivých, že se prostě pořádně obléknout nedokážou. Sebeluxusnější oblek jim nesedí, kroutí se na jejich tělech, jako kdyby se snažil o neustálý úprk za lepším. S úžasem sleduješ v televizi velké levicové vůdce na všemožných sjezdech, navlečené do sak, jak se jim dělají na zádech hrby, kdykoli si sednou, kdykoli se nahnou, kdykoli sáhnou po lahvi s minerálkou. Velký vůdce hovoří v přímém vstupu ve večerních zprávách, břicho se mu šplhá přes zapnutý knoflík a kravatu má přitom uvázanou neuvěřitelně nakřivo - ovšem, v zájmu objektivity uznejme, že zásadně doleva. Všimne si toho, chytne se uzlu a ve snaze opravit jej, posune ho - ještě víc doleva.

Každý člověk má svůj styl. Jeden se může chovat jako prase, mluvit sprostě a mávat v parlamentu prostředníčkem a přitom mu nedělá problém pořádně se obléct. Druhý se může chovat jako prase a udělal by nejlépe, kdyby si vzal na nohy holínky a do rukou vidle. Obecně vzato je to sice úplně jedno, vůbec nic se nezmění, ale v pozitivní změnu nikdo z nás přece už stejně nevěří. Alespoň tu však máme partu šašků, jimž se můžeme posmívat a po nichž lze s pocitem převahy plivat.