Slovo o Janovu

Autor: Národní myšlenka <redakce(at)narmyslenka.cz>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 17. 11. 2008

specnaz V politických procesech jsou odsuzováni muži, jejichž názory nemůžeme zcela sdílet, ale které musíme pro pevnost jejich postojů obdivovat a vzdávat jim úctu, k tříletým trestům natvrdo za psaní internetových časopisů, dvěma letům za organizování legální demonstrace, 20 měsícům za pokojnou chůzi s transparentem v rukou či dalším 20 měsícům za krátké rukávy košil, jež v teplém květnovém dni odhalí příliš mnoho z tetování. Nemávejme nad tím rukou, neříkejme, že se nás to netýká. Řadu věcí, které děláme, lze s trochou zlé vůle zahrnout pod stejné paragrafy. Víme dobře, že jsme pod dohledem, že vše, co děláme, je sledováno, že třísky už létají také v našem lese.

Systém ztrácí půdu pod nohama a jeho metody jsou stále brutálnější a podlejší. To je zjevné a je na nás, abychom se tomu přizpůsobili. Naše odhodlání musí být bezpodmínečné, pracovitost maximální a loajalita a oddanost přátelům absolutní. Výjimky neexistují.

Janovské události však ukázaly, že se blýská na lepší časy. Řada obyčejných lidí všechno prohlédla a na základě vlastních zkušeností neváhala vyjít do ulic a zapojit se po boku radikálů do bitek s policií. Zásah policejních složek byl naprosto nesmyslný a z taktického hlediska hloupý; měl zřejmě nějaký strategický záměr, který jistě poznáme, až se pan ministr vnitra vrátí ze Spojených států, kde si zajistil alibi. Je na nás, aby nás ideové rozpory nerozdělily, abychom nemávli nad Janovem rukou s tím, že ti, co za tím stojí, s námi nikdy nenajdou společnou řeč. To je pitomost. Náramně bychom si porozuměli, kdybychom měli společně stát před soudem, před hlavněmi pušek naládovaných plastickým střelivem nebo u matrací, které by kdosi v zájmu vlastní bezpečnosti opřel o cihlovou zeď. Pokud dojde na lámání chleba, budeme smeteni na jednu hromadu, ať už jsme z Dělnické strany, od Autonomních nacionalistů, Vlastenecké fronty nebo Národní myšlenky. Vydávání brožurek se stane stejným zločinem jako vrhání zápalných lahví proti policejním kordonům. Dlužno ovšem dodat, že při tom druhém by člověk alespoň zažil nějakou tu legraci.

Nemá smysl váhat. Chlapci od Janova mají můj obdiv a mou podporu. Ministra Langra však vyzývat k odstoupení nebudu. V minulosti by si takový člověk zachoval tvář pouze tehdy, pokud by si vpálil do hlavy kulku. A kdo mě zná, dobře ví, jaký jsem zažraný tradicionalista.