Přichází k nám hodina pravdy?

Autor: Cara al Sol <(at)>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 26. 12. 2008

Keltský kříž Film Jára Cimrman ležící, spící patří mezi velmi oblíbené filmové komedie. Jeho humor je založen na fabulaci a absurditě. Absurdní jsou i divadelní hry, které fiktivní český génius Jára Cimrman a ukázka jedné z nich byla ve výše zmíněném filmu. Hra se jmenuje Hodina pravdy a pojednává o člověku, kterému celý život všichni lhali a pak jednou, kdoví proč, mu sdělili krutou pravdu. Jeho domnělá matka byla ve skutečnosti jeho babičkou a roli jeho otce hrál po celou dobu jeho vlastní syn. Cimrman si myslel, že jeho dílo bude lidem blízké, protože i jim podlý rakouský režim pořád lže a každý se chce přece dozvědět pravdu. Lidé herce vypískali a jenom divadelní ústup zvaný Vichr z hor zabránil lynčování. Představme si na chvíli, že by například Mirek Topolánek a Václav Havel vystoupili na obrazovce České televize v čase po večerních zprávách a řekli: “Nezlobte se, my jsme vám celých 19 let lhali, ale teď Vám řekneme pravdu.” A začali by kousek po kousku bořit různé mýty, které politici a média v České republice svým voličům a čtenářům předkládali.

Televizi pravidelně nesleduji, zprávy získávám hlavně díky internetovému zpravodajství. Přesto si myslím, že bych se o tak závažné události dozvěděl, takže předpokládám, že k tomu zatím nedošlo. Na Internetu si ale je možné přečíst rozhovor s politologem Zdeňkem Zbořilem. Rozhovor vyšel pod názvem Radikalismus se vyhrocuje a kdo neumí pečlivě číst, mohl by usoudit, že jde o tuctový “protifašistický” rozhovor s prorežimním politologem. Kdo ale čte pořádně, nemůže si nevšimnout toho, že rozhovor je pod povrchem hodně nekonvenční a říká věci, které se dosud nahlas neříkaly.

Například to, že Sládkovi Republikáni byli nejednou tvrdými a nesmlouvavými kritiky skutečných problémů, ale majoritní strany a hradní klika s radostí využili jistého svérázu vystupování Miloslava Sládka a jeho kolegů k bagatelizaci těchto kritických hlasů. Nebo to, že v řadách členů a sympatizantů Dělnické strany se nacházejí vysokoškolsky vzdělaní lidé. Politolog Zbořil dokonce tvrdí, že v pochodu na Janov dominovali tzv. spořádaní občané, že nacionalisté byli v menšině! Nevím, zda tomu bylo opravdu tak, ale ještě nedávno by takové tvrzení jen tak v oficiálních médiích nevyšlo. Po nedávném článku Bohumila Doležala jde o další překvapení.

Je to tady, skoro po celá devadesátá léta a vlastně až donedávna byly některé informace tabu a mnohé z nich zůstaly tabu dodnes. Tahle zatloukací taktika, kterou se zřejmě média i politici budou snažit ještě co nejdéle držet, nemusí vyjít. Radikalizace obyvatelstva, před kterou pan Zbořil varuje, může způsobit, že už tu hráz současní mocipáni neudrží a národ se dozví spoustu zajímavých skutečností najednou, bez přípravy. V takovém případě doufám, že má současná garnitura nacvičený Vichr z hor.

Převzato z webu Tváří k Slunci