Peníze mizí v Číně

Autor: Ivo Vašíček <(at)>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 19. 06. 2009

Kreditka O tom, že většina věcí se vyrábí v Číně dnes již nikdo nepochybuje. Málokdo si však uvědomuje, že prodej výrobků není hlavním zdrojem příjmů Číny.

Čínský trh je obrovský a téměř nenasytný. V letošním roce se v Číně prodává nejvíce nových aut na světě, prudce tam rostou prodeje prakticky čehokoliv. Propad čínského vývozu je růstem domácí čínské poptávky významně kompenzován. Musím podotknout, že se na růstu domácí poptávky podílí významně omezení dovozů do Číny.

Dnes se v Evropě či USA příliš nevyplatí investovat. Existuje pochybnost o možnostech dosahování zisků a schopnostech splácení dluhů. Investice proto už několik let směřují do Číny, ale i jiných podobných zemí (Vietnam, Indie). V těchto zemích je totiž téměř jistota zhodnocení kapitálu, proto se do nich přelévá.

Loni jsem navštívil v Lucerně výstavu Bodies, nedávno Terakotovou armádu. Exponáty pocházejí z Číny a v případě Terakotové armády jsou současně propagací turistiky do Číny. Tato výstava putuje po Evropě už od roku 2002. Výstavy jsou služby, čínské služby tedy již pronikly na Evropský trh. V podobě čínských restaurací do světa pronikly už dávno, zisk z jejich provozu je často vstupní investicí pro založení firmy v Číně.

Zákonitosti trhu jsou nekompromisní a žádné regulace, či ideologie je nezmění. Mohou pouze posunout jejich účinek v čase. Pokud chceme být na trhu úspěšní, musíme začít přemýšlet, co my můžeme nabídnout Číňanům. Můžeme se ptát, kolik my pořádáme výstav a kulturních akcí v Číně? Co máme my a oni to nemají?

Pozn.: Představovat si, že Čínský úspěch se neobejde bez krádeží know-how je nebezpečná iluze. Proto připomínám, že jsou to naši předci kdo kradl know-how. Technologie výroby porcelánu, hedvábí, střelného prachu, papíru a řady dalších významných produktů nevymyslel žádný Evropan, byly zcela brutálně ukradeny Číňanům. Tehdy jsme také ušetřili za vývoj a výzkum. Dnes má v této oblasti Čína významně zainvestováno a na rozdíl od ostatních států investice do vědy a výzkumu stále zvětšují. Je jen otázkou času, než se ty investice začnou vracet v podobě nových technologií.

Převzato z blogu autora