Je Hrad plný bláznů?

Autor: Jan Kopal <>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 12. 08. 2009

Václav Klaus Bývaly doby, kdy osvědčeným nástrojem k diskvalifikaci politických protivníků se používala, či spíše zneužívala psychiatrie. Nyní se zdá, že tato metoda opět přichází do módy. A terčem je, jak jinak, v poslední době poněkud politicky osamocený Hrad a jeho představitelé.

Václavu Klausovi odpůrci a četní novináři nasazují psí hlavu už dlouho. Obsáhle referují o všem, co by jeho vážnost v očích veřejnosti mohlo jakkoliv ohrozit, nebo jen snížit. Předpojatým novinářům vadí na Klausovi vše, dokonce i jeho lidský rozměr. Copak politik a státník jeho formátu nemá právo být také někdy dědečkem a člověkem užívajícím si zasloužené dovolené…?

Co si odpůrci nedovolí vůči Václavu Klausovi přímo, to zkouší na okruh jeho spolupracovníků. A tak se v jednom šiku ocitli Jiří Paroubek, Mirek Topolánek a Roman Joch a všichni shodně pokřikují na Ladislava Jakla a Petra Hájka, že jsou blázni. Ano, udělat z někoho cvoka je snadnější, než s ním věcně polemizovat a knokautovat jej silou svých argumentů. Přitom myšlenky pánů Jakla a Hájka nejsou nahodilé myšlenkové fragmenty, ale fundament politické doktríny a srozumitelného politického programu.

Již delší dobu je evidentní, že na parlamentní půdě citelně chybí stoupenci Hradu. V dnešní ODS je postavení klausovců srovnatelné se zemanovci v ČSSD. Disidenti bez reálné moci v představenstvech stran. Kdo si božstva nechce pohněvat, hledá kompromis a opouští ideály i ideje. Je nezbytné, aby se tento stav co nejdříve změnil a do parlamentu se dostala politická síla, která souzní s názory pana prezidenta. Je to hozená rukavice pro euroskeptiky a Svobodné zvlášť, neboť se už při svém vzniku deklarovali jako strana vzniklá za podpory a k podpoře prezidenta.