Kalouskova složenka aneb co si ještě všechno necháme líbit?

Autor: Michal Semín <(at)>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 14. 05. 2010

Předvolební kampaň TOP 09 má svůj vtip. Hospodský kníže bude sice s koncem svého restauračního turné asi už namol, ale vzhledem k tomu, že jeho řečový projev zdá se být ve všech stavech více méně neměnný, nemělo by mu to v očích voličů nijak ublížit. Zato si nejsem jistý tím, zda humor, zvolený jeho soudruhem v lihu Miroslavem Kalouskem, nebude mnohými posouzen jako natolik černý, že by bylo bývalo lépe, kdyby si jej odpustil.

Mám samozřejmě na mysli jím rozesílanou složenku, požadující od každého adresáta úhradu ve výši 121.000 Kč. Je v zásadě dobře, že se tu najde politik, který nám touto neotřelou formou připomíná, v jakém se nacházíme průseru. Ale zároveň si kladu otázku, jakou tloušťku má plech, jímž jest vystlán jeho žaludek. Jinak si totiž neumím vysvětlit, že vícečetný ministr financí a vrcholný politik mnoha kabinetů, za jejichž vlády se tu nesmyslně utrácelo ve velkém, nyní vystupuje jako hlavní bojovník proti veřejnému zadlužování. Jak kdesi prohlásil předseda Svobodných Petr Mach, je to právě M. Kalousek, jenž „nese hlavní odpovědnost za rekordní nárůst dluhu o 193 miliard korun v roce 2009 a který jako ministr financí předložil na konci roku 2008 Sněmovně rozpočet se záměrně nadhodnocenými příjmy a růstem platů ve státní správě o 7 procent.“

Poslat někomu složenku a tím vyvolat zdání, že je adresát za dluh způsobený M. Kalouskem a jinými politiky osobně odpovědný, je pěkná lotrovina. Po pravdě řečeno, neměl by jít za tu naši dluhem plundrovanou vlast už někdo konečně bručet?