Fašistou snadno a rychle

Autor: Michal Semín <(at)>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 01. 07. 2010

Podvod! Jiří Peňás si ve svém volném čase přečetl jeden článek na mém blogu a z něj usoudil, že vyhlížím „diktátora a spasitele“, jenž zatočí s „pohanskou pakáží“ a zvláště pak s homosexuály, jež prý osobně nenávidím, snad i proto, že jím tak trochu i jsem. Pak do toho zamotá názorovou spřízněnost s Hradem a zakončí to obviněním z propagace fašismu (Kdo vyhlíží vůdce? LN 28. 6.).

Nevím, proč si Jiří Peňás zvolil pro politickou denunciaci kulturní rubriku LN, ale jako zkušený kulturtréger by mohl něco vědět o nadsázce, i té politické. Ano, nehlásím se k ideovému liberalismu a rozkladu hodnot, na nichž byla založena naše civilizace, ale proč z toho hned dělat extremismus? Po diktátorovi, natož pak katolickém, nevolám, neboť předpokladem společenské obrody v křesťanském duchu je křesťansky smýšlející a žijící obyvatelstvo, přičemž víra je žita bez donucení státními úřady. Naopak se obávám diktátu militantního sekularismu, jehož španělskému klonu jsem se na svém blogu věnoval.

Není pravda, že nenávidím homosexuály (zeptejte se M. C. Putny, kdo mu půjčil byt), to, co odmítám, je ideologie homosexualismu. Mám rád i Vás, pane Peňási, jakkoli se mi často nelíbí, co píšete. A že jsem ve skrytu duše také „gay“? Vyprávějte to mým osmi přirozeně počatým dětem

A že jsem fašista? Hledám inspiraci v tradici katolického sociálního učení a tedy i v encyklice Pia XI. Quadragesimo anno, papeže, jenž fašismus v listu Non abbiamo bisogno odsoudil. Mám tak v této věci blízko k otci předsedy TOP 09, který u nás ideu stavovské demokracie na křesťanských základech prosazoval. Snažte se to brát s větším nadhledem i Vy, Jiří Peňási, liberálům přece fobie nesluší.

Lidové noviny, 30. 6. 2010