Agitace na fotbale

Autor: Miroslav Červenka <mcervenka(at)karneval.cz>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 21. 07. 2010

PC Tak už onen odporný rituál, připomínající padesátá léta či povinné pětiminutovky nenávisti z Orwellova románu 1984, pronikl i k nám. Ano, mám na mysli povinné předčítání výzev proti rasismu před fotbalovými zápasy, které zahajovali mače na MS v JAR. Ačkoliv mne předzápasové blekotání Blažka docela pobavilo a představa, jak něco podobného čte distancovaný kapitán Řepka ještě víc, myslím si, že tato forma ,,boje proti rasismu“ je na fotbale nemístná.

Fotbal stejně jako jakýkoliv jiný sport by totiž měl být apolitický. Právě tuto správnou tezi vedení FIFA před začátkem nedávno skončeného šampionátu razilo a vyhrožovalo tresty těm, kdož v jeho průběhu budou na hřiště zatahovat jakékoliv politické symboly. A nejen je, sankcionováno mělo být i populární křižování se před vběhnutím na trávník a nábožensky motivované nápisy pod dresy. Nechápu tedy, co páprdy z vedení FIFA přivedlo k tomu, před začátek sportovního klání vnutili(pochybuji, že by šlo o spontánní iniciativu hráčů) podivný rituál, který ve své podstatě je dobovou variantou společné modlitby hráčů.

Samozřejmě můžete namítnout, že boj proti rasovým předsudkům je správná věc. To samozřejmě ano. Ovšem stejně tak je chválihodný boj proti chudobě, nezaměstnanosti, kouření, drogám, AIDS, komunismu atd.. Čeká nás v rámci pokrytí širšího spektra problémů v nejbližší budoucnosti před každým fotbalem agitační čtení? A proč jenom před fotbalem? Proč ne před ostatními sporty? Třeba před skoky na lyžích by bylo zajímavé sledovat, jak adrenalinem nabitý ,,orel vzduchu“ předčítá před tím, než se spustí z věže nějaké prohlášení.

A proč zůstat pouze u sportu, proč nezavést tuto ,,novinku“ i před kulturní akce, např. před promítáním filmů nebo varhanními koncerty? Že vám to přijde absurdní? To mně také, a právě proto píši v neděli ráno tyhle řádky.

Vůbec bych se totiž nedivil, kdyby se Novému světovému řádu oddaní inženýři reality, kterou žijeme, pokusili takovéto přídavky zavést. Prozatím tím ponižují fotbal, vycházejíc zřejmě z premisy, že fotbaloví fanoušci jsou tupé stádo typu Macháčka nebo Duška z mizerného filmu ,,Horem pádem“. V této souvislosti si neodpustím poznámku, že je vůbec zajímavé, jak jsou často ve filmech schematicky vykreslováni fotbaloví fanoušci jako naprostí trotlové, a oproti nim filmový fanoušci jako intelektuálové. Přitom to ve skutečnosti často vůbec neplatí.

Hlupáci i intelektuálové, mající potřebu se s někým identifikovat, si někdy často naprostou shodou okolností(bydliště, kamarádi, vliv rodiny) vyberou klub, jindy herce nebo zpěváky, které zbožňují.

Ale k věci, zajímalo by mne, co by se dělo, kdyby nějaký hráč, číst donesený text před zápasem odmítl. Jaké by to pro něj a pro klub mělo následky? A zajímá vůbec někoho, jak se toto vnucené jednání podepíše na samotném výkonu kapitánů týmům kteří jsou ke čtení vybíráni? Vždyť by se měli přeci soustředit pouze na fotbal, od ničeho jiného by tam neměli být! Natož, aby deklamovali nějaké texty.

Zavádění podobných móresů, jakého jsme byli svědky včera před začátkem zápasu Sparty v Hradci, je prostě třeba co nejdůrazněji odsoudit a dát fotbalovým potentátům nějak najevo, že podobné aktivity jsou na fotbale nadbytečné. Nikoliv kvůli obsahu sdělovaného, nýbrž proto, že to ke sportu prostě nepatří.