Ladislav Bátora – největší problém dneška?

Autor: Jan Kopal <>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 29. 07. 2011

Jsem moc rád, že žiji v této době, kdy největším společenským problémem je úředník ministerstva školství Ladislav Bátora. Myslí si to alespoň aktivisté z iniciativy pro Alt, kterým je trnem v oku a kteří mají dostatek času na sehrávání rádobyvtipných scének v různých prostorově vzdálených pražských exteriérech (happening se odehrál 28. července 2011). Osobně jejich názor nesdílím. Možná, že pro lžihumanisty a pravdoláskaře je existenční a dost dobře i existencionální otázkou konečná likvidace Ladislav Bátory, ale naštěstí pro nás ostatní k tomu nedisponují potřebnými pákami ani reálnou mocí.

Skoro jako kdyby nyní nebyli ve službách státu lidé s mnohem problematičtětší minulostí – lidé napojení na organizovaný zločin či bývalé členové zločinecké a zavrženíhodné organizace (KSČ se jí říkalo – pro ty se slabší pamětí!). Jako by dnes nebyly k řešení jiné a naléhavější problémy jako obecná neúcta k zákonům, korupce, zločinnost, nezaměstnanost, rostoucí zadluženost domácností i státu, všudypřítomná celospolečenská naštvanost a sílící nedůvěra v politiku jako celek.

Mnoho našich politiků a jejich svědomí (mají-li vůbec nějaké) tíží větší hříchy, než je kandidatura (nikoliv angažmá, ale jednorázová kandidatura v době, kdy i tehdejší premiér považoval tuto stranu za možného partnera nejen k politickým jednáním) za lehce kontroverzní, ale přitom legitimní politickou stranu, účast na veřejné (ne uzavřené, jak se stále hloupě omílá) přednášce registrovaného občanského sdružení Vlastenecká fronta a v mladistvém věku četba dnes indexové literatury (což tehdy nemohl vědět, že titul i autor upadnou v nemilost strážců politické korektnosti). A větší provinilci mohou být i generačně výrazně mladší než Ladislav Bátora, který si naopak uchoval nejen morální hodnoty, ale i svou tvář, důstojnost a čest. Pojmy, které ani v dnešní době neztratily svůj tradiční smysl a hodnotu.