TOP 09 – škodná na politické scéně České republiky

Autor: Miroslav Červenka <mcervenka(at)karneval.cz>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 24. 08. 2011

TOP 09 Když jsem dnes slyšel reakci premiéra Nečase na rodící se návrh Drábkova ministerstva, úplně jsem oněměl. Nikoliv radostí z odmítnutí návrhu, nýbrž z toho, že dnes existuje ve vládě naší země ministr, který byť jen na vteřinu uvažoval o takové šílenosti, jakou bezpochyby je zavedení karet pro výběr sociálních dávek(v perspektivě i důchodů) u jedné(!!!!!) vybrané banky.

Tohle je ministr vlády rozpočtové zodpovědnosti a boje proti korupci? Těžko si lze představit výběrové řízení, jež by vytvářelo větší prostor pro korupci, než výběrové řízení na banku, přes kterou potečou desítky miliard korun z MPSV. Jak tohle vůbec mohlo někoho napadnout? Zajímalo by mne, zda jde o sólo nápad ministra Drábka, nebo jej konzultoval v myšlenkovém trustu TOP 09. Nevěřím totiž, že by mohl takovouto zběsilost rozpracovávat bez toho, že by vše neprobral s ekonomickým mágem strany Miroslavem Kalouskem. Pakliže nikoliv, vzniká pochybnost o fungování vnitřní komunikace strany, pakliže věc s ministrem financí probíral, máme tu důvodné podezření, že náš hlavní „šetřil“ s námi hraje pěkně vypečenou hru, když minimálně toleruje vypracovávání mechanismu krajně podezřelých forem toku státních peněz. Nezdá se mi, že si toho „nejlepší ministr financí zemí EU“ nevšiml. Není možné přehlédnout takovouto absurditu. I mně, ekonomií téměř nedotčenému, je jasné, že přece nemůže být žádný problém zasílat peníze na příjemcem zvolené účty v různých peněžních domech. Dnes takto přece bezproblémově putují všemožné platby. Proč by si tedy všichni obyvatelé ČR, pobírající sociální dávky, museli zřídit účet u jediné Drábkem vybrané banky?

Stačí však tento evidentní lapsus k označení TOP 09 za největší škodnou na naší politické scéně? Z ekonomického hlediska možná ano, já přidám však i hledisko politické.

TOP 09 se programově hlásí k liberálně-konzervativním základům, pro něž je jedním z pilířů obhajoba osobní, včetně politické, svobody. To, co nám dnes v kauze Bátora TOP 09 předvádí, je však pravým opakem úcty k individuální svobodě. Právě naopak, je to TOP 09, kdo převzal prapor ideového dohledu nad myšlením občanů a mrská nenávistnými cejchy extremismu, fašismu a nacismu, aniž by se sebeméně pokusila svá obvinění doložit.

Ba co více, je to právě „pravicová“ TOP 09, která se nejvíce ze všech snaží zachovat onen pochybný systém, kterým byli z celospolečenské diskuse vyloučeni pod zmíněnými nálepkami všichni, kdo myšlenky svobodomyslné a zodpovědné pravice zastávali a zastávají. O nic menšího, než o svobodu projevu, která je naprosto neoddělitelná od svobody jako takové, totiž v dnešní bátoriádě nejde. Za pozornost jistě stojí i ta drobnost, že „pravicové“ straně nevadí ve funkcích na ministerstvech komunisté a odsouzení korupčníci. To přehlédne, ale jeden národovec, hájící ideový odkaz předka, v jehož vile vláda zasedá, to stojí za vládní krizi.

Doufám, že si ti pošetilí voliči, kteří chtěli volit pravici a nalétli populistickým řečem ekonomického šíbra a žoviálního šlechtice se zapalovačem s logem Che Guevarry, dobře zapamatují vše, co se událo v těchto dnech, kdy se jejich hlasy zvolení politici „odkopali“. Moc bych si přál, aby jim to v příštích volbách spočítali. Zejména pak studenti, kteří v době konání posledních parlamentních voleb podlehli mediální masáži TOP 09 extrémně nakloněných médií a ve studentských volbách podpořili tuto stranu, snad již získali nějaké další vědomosti a rozhled.

Chápu dobře, že při existenci komunistické strany v parlamentu je označení „škodná" pro jinou stranu možná až přehnaně urážlivé. Já si to nemyslím. KSČM se svým názvem hlásí úplně jinam, než do demokratického spektra. Dle mého se jedná o nádor, který se, doufejme, že nastálo, nachází úplně mimo, demokratický organismus. To TOP 09 je úplně jiná sorta. Předstírala lék s pozitivními účinky, a místo toho hubí zdravé buňky, snažící se rozšířit prostor pro svobodu a omezit roli korupce. Tím je TOP 09 odpudivější i než komunisté či socialisté.