Už mi to chybělo!

Autor: Jakub Kryštof <(at)>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 13. 10. 2011

Lisabon Oči celého světa, a tedy i oči moje, byly v těchto dnech upřeny na našeho východního souseda, na Slovensko. A nebylo to kvůli fotbalu či hokeji, jiskřivým vztahům s Uhry ani kvůli dramatickému růstu cen bryndzy. Důvod byl daleko prozaičtější - hlasování slovenského parlamentu o ochotě finančně podpořit krachující euro.

Na rozdíl od mnoha jiných jsem situaci na Slovensku nesledoval kvůli samotnému hlasování, ale kvůli svým ryze osobním zájmům a potřebám. Je to možná přízemní, ale je to tak. A o jaké že mé osobní potřeby se jednalo? Vysvětlení je jednoduché: o potřebu jistoty a ukotvenosti v naší nejisté a neukotvené době.

Jednou z jistot, kterou v dnešní době máme, nebo kterou alespoň já osobně silně vnímám, je absolutní pohrdání lidmi, svobodou a i tou verbálně tolik vzývanou demokracií ze strany eurokratů a bruselských rozumbradů. Lidi jsou čísla, svoboda je pouze zbraň použitelná proti konkurujícím ekonomikám jako je Čína a demokracie je koncept, se kterého se ve stylu sira Humphreye Applebyho nejlépe zbavíme tím, že o něm budeme hodně mluvit, uvádět jej do nadpisů v dokumentech a… a to je tak všechno.

Ale abych nebyl stejně rozvláčný, jako unijní dokumentace k implementaci opatření proti exploataci neobnovitelných zdrojů na jihovýchodě dna Severního moře, pojďme k věci. Typickým projevem shora uvedeného pohrdání je jistě opakované nucení neposlušných států či lidí k dalšímu a dalšímu hlasování, pokud se předchozí hlasování nepovedla a dopadla špatně, tedy jinak, než si eurokrati přáli. Je to asi stejně demokratické, jako když jsme si v době nedávno minulé mohli při volbách zcela svobodně vybrat, které ze všech navržených jednotných kandidátek Národní fronty dáme svůj hlas, ale co už.

Uznávám, je poněkud podivínské zakládat svou existencionální jistotu a klid na něčem tak trapném, jako je dobře fungující systém uhlasovávání odpůrců k smrti, ale jsem prostě takový. Jen tehdy, když mi nějaký mokrý hadr s vážnou tváří tvrdí, že hlasování nedopadlo dobře, a proto se v zájmu demokracie a svobody musí hlasovat znovu, jen pokud mi kdejaký trouba říká, že když se bude zase hlasovat špatně, tak to znamená konec světa, návrat Rusů a válku, tak se cítím doma, doma ve své době a ve své zemi. Není mi tam sice dvakrát dobře, ale znáte to: doma je doma.

A právě to mi už nějaký ten, no rok ne, nějaký ten měsíc chybělo. Zlaté časy bojů o euroústavu ve všech různých mutacích odvál vítr z bruselských klimatizací a člověk by snad mohl i nabýt dojmu, že vše se usadilo, unijní instituce fungují, pochopitelně na plně demokratických zásadách, a až na tu hospodářskou recesi vše jde svým pomalým, ale jistým tempem kupředu, levá, zpátky ni krok.

Ale bylo tomu tak vůbec, nekroužili pod zdánlivě klidnou unijní hladinou žraloci revanšismu, nebujel v Bruselu zhoubný nádor svobody a demokracie? Nebojme se, nekroužili a nebujel. Dění u bratrů Slováků nám to názorně ukázalo. Jen několik okamžiků po hlasování, v němž jedna odsouzeníhodná strana povýšila svůj volební program, sliby voličům a zájem státu nad unijní nadzájmy, se opět vše vrátilo do starých kolejí. Hlasovat se bude znovu a to nejlépe zítra, a kdyby to náhodou nevyšlo, tak pozítří. A kdo hlasoval nebo bude hlasovat proti, je sobec, chce rozpad světa, návrat Rusů, válku a hladomor. A vůbec, co si ti Slováci myslí? Je jich pět a půl a budou si rozhodovat podle svého? Kam bychom došli?!

Ano, děkuji, to je ono, to je přesně to, co my chybělo. Stará špatná Evropská unie, staří známí řvouni, stará známá demagogie. Uf, už jsem se bál, že se něco změnilo…