Cikánské vynálezy

Autor: Pavel Beskydský <(at)>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 20. 02. 2012

Cikan Po netu koluje poměrně suchý vtip o přínosu Cikánu světu - kromě otřepaného vynalezení triatlonu (Cikán jde pěšky na bazén, tam si zaplave a na cestu domů si "půjčí" kolo.) je to jen jeden z podobných vtipů, které reflektují současnou náladu obyvatelstva. Je to taková neškodná česká nátura, hrbit hřbet před pány, nechat se okrádat na ulici a alespoň o tom vtipkovat, když už nic nezměníme.

Nebyla by to ovšem Romea.cz, kdyby z toho nechtěla vytřískat nějaký kapitál a nejlépe i dotace. Pokladník jejich nové strany nenávratně zmizel i s penězi, takže je třeba se opět obrátit na etnické Čechy. To co ovšem předvedl etnický Čech Jaroslav A. Polák v článku Romské vynálezy představuje ukázku, jak se dnes tvoří proromská žurnalistika.

Když přeskočíme obligátní strašení rasismem (už konečně by někdo těm Cikánům měl vysvětlit, že jsme stejné rasy), dostaneme se k dvěma "světovým" cikánským vynálezům.

a) Karavan - vůz a obydlí v jednom. Pravda, je to jako tvrdit, že neandrtálec spící v lese byl první tramp, ale budiž. Ovšem vezmeme-li v potaz, že Cikáni kočovali stovky let a první karavany začali používat až od poloviny 18. století - dostáváme se k tristnímu výsledku. Kdyby takto fungoval vědeckotechnický rozvoj po celé Evropě, tak teprve dnes vynalézáme kolovrat.

Jiné zdroje naopak uvádějí, že prvním "karavenem" disponoval už turecký náčelník v 13. století. A karavany do civilizovaného světa měli přinést Angličané už v 16. století přímo z Persie. Takže i tento jediný "vynález" je velice sporný.

b) Chov výjimečných koní - irského coba. Je to prvně, kdy je za vynález považován vznik nového plemene, ale přijměme tento argument. Nevím ovšem, jaká je to zásluha, když přirozeným selektivním výběrem a náhodným křížením vznikne nové plemeno koní. Podobných plemen je nejméně 174. Cikáni koně ani nedomestikovali, ani cíleně nevyšlechtili nové plemeno. Takže...

Logiku a inteligenci autora dokresluje povzdech nad tím, aby z těchto dvou vynálezů "byly vybírány autorské poplatky". A teď se ptám zcela vážně redakce Romea.cz: To nemáte žádné jiné novináře, že si musíte půjčovat blbce z řad etnických Čechů? Copak nechápete, že průměrně inteligentní člověk ihned pochopí, že tento článek je tupý blábol člověka, který musel prodělat lobotomii?

Sám autor asi cítí, že je to poněkud málo a proto přidává omáčku o tom, že Cikáni nikdy "nerozpoutali válku, nespáchali genocidu, nezotročovali jiné národy, nevraždili ve jménu nějaké ideje či nepracovali na vývoji zbraní hromadného ničení."

Začněme odzadu:

- zbraním hromadného ničení předcházejí stovky velice složitých vynálezů, které Cikánům doposud chybí.

- vraždit pro ideje je špatné, ale není mi známo, že by se Cikáni kdykoliv v historii rozpakovali vraždit pro peníze.

- k rozpoutání války či genocidy je potřeba státu, peněz a moci. K tomuto zlu se musel každý národ dopracovat ohromnou pílí a sebeodříkáním.

Jsou tedy Cikáni mírumilovní? Situace z měst, kde získávají většinu dokazují, že jim teror není vůbec cizí. Absence válek v cikánské historii tedy není dána jejich mírumilovností, ale spíše nedostatkem příležitostí.

Vážení Cikáni / Romové. Úctu většiny si nezískáte psaním příspěvků, které spíše ukazují bídu vaší historie i intelektu. Přijměte fakt, že jako malé nevýznamné etnikum, jste nemohli jako celek dosáhnout ani na dobré věci (na prospěšné vynálezy) ani na ty špatné skutky (válka). Bohužel jste se zatím nikdy neprosadili ani jako vědečtí jednotlivci, čímž jste na celém světě nepochybně ojedinělí.

Proto, pokud to chcete změnit, vynalezněte třeba lék na rakovinu, ale nepište lži.