Templum Novum č. 13

Autor: Národní myšlenka <redakce(at)narmyslenka.cz>, Téma: Zahraničí, Vydáno dne: 11. 03. 2013

Kanonáda národního romantismu pokračuje!

Nové číslo polského časopisu TEMPLUM NOVUM otevírá citát německého konzervativního spisovatele Michaela Klonovského:

„Stát, ve kterém není ani hrstka inteligentních nepřátel zřízení, je buďto totalitní nebo ztrouchnivělý.“

V rubrice DEMOKRATURA se Gaweł Strządała věnuje tzv. politické korektnosti v Polsku. Některé věci budou znít českému čtenáři povědomě a jindy si bude říkat: „Vaše starosti bych chtěl mít!“

BANÁNOVÁ REPUBLIKA skýtá dva rozhovory s polskými spisovateli. První s autorem „finančního thrilleru“ Wyrok Mariuszem Zielke a druhý se známým polským investigativním novinářem Witoldem Gadowskim o jeho poslední knize Wieża komunistów.

Ve FUROR POLONICUS najdeme zajímavé ohlédnutí v podobě článku „o minulosti a budoucnosti polské imperiální myšlenky“, který původně vyšel v roce 1938 a byl v podstatě prvním vážnějším pokusem o vymezení geopolitického pohledu polského národně-radikálního hnutí.

Role ĎÁBLOVA ADVOKÁTA se tentokrát ujal Adam Danek a zamýšlí se nad tím, „co by bylo, kdyby“ Dmitrij Požarskij přijal katolicismus.

EUROPA nabízí projev Roberta Steuckerse o evropské identitě.

UBOOTENLAND pak není jenom novou rubrikou, ale také projektem převážně slezských reakcionářů a konzervativních revolucionářů, kteří se v tomto čísle představují. Z jejich dílny stojí za pozornost článek „Tři Spenglerovy všeobecné zákony“ a krátké pojednání o „cestě meče“, tedy japonském bojovém umění kendó.

REKONKVISTA POKRAČUJE! nabízí projev Josého Antonia Prima de Rivery v parlamentu z 3. července 1934, ve kterém smířlivě prohlašuje, že pokud bude uvězněn, bude mít alespoň čas na rozjímání a četbu knih, neboť nikde jinde se tak dobře nečte jako ve vězení.

Prof. Jacek Bartyzel v rubrice HISTORIE odkrývá prameny knihy Jędrzeja Giertycha Hiszpania bohaterska z roku 1937. Za ním následuje zajímavý a vtipný pohled na projevy skutečného či domnělého hornoslezského autonomního hnutí, které jsou dokumentovány zprávami tajných policistů ze dvacátých let minulého století o tom, co zaslechli po hospodách. Ostatně, článek sám se jmenuje „Naslouchání po knajpách…“

V novém čísle pochopitelně nechybějí ani recenze, např. knihy Alaina de Benoista Demokratie: le probleme nebo Piotra Larkowského Maszyny wojenne o Georgesovi Sorelovi a strategii radikální politické filosofie.

Cena 18 złotých, ke koupi ve vybraných stáncích EMPIK

ACS