Proč politické nuly z ODS soutěží o největší nulu?

Autor: Jiří Hojer <jhojer(at)seznam.cz>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 24. 09. 2013

Poslanec Evropského Parlamentu a člen ODS Jan Zahradil rád staví na odiv svou euroskepsi a z jeho kariéry posledních desetiletí zaujme hlavně mizivý a v dlouhých obdobích nulový počet politických vystoupení v Parlamentu ve srovnání s opakovaným zvolením do tohoto tělesa, jehož název se přitom odvozuje od pojmu parler, tedy mluvit. Rozpor je však lehce vysvětlitelný reputací právě Evropského Parlamentu a jistými hlasy, které ODS měla donedávna u řady českých pravicových a konzervativních voličů takřka zdarma. Více než o kolegy europoslance se Jan Zahradil stará o své domácí voliče a to hlavně v předvolebních obdobích. Taková doba zase nastala a článek Proč Nigel Farage nemůže být spojencem ODS" opravdu stojí za upozornění.

Jelikož se leckomu nemusí chtít pročítat celý středně dlouhý útvar, nabízím níže uvedený výtah, který se neubránil ironickému parodování nízké formy původního textu:

"Farage je přece klaun, sice zábavný a jeho vystoupení mají snad největší sledovanost na internetu ze všech mých bruselských kolegů, ale nebudu řešit pomluvu č.1, která zní takto..., pomluvu č. X až a X na n-tou, která zní tak a takto na n-tou, jo a už vůbec nebudu řešit jedno ošklivé slovo, které o víkendech údajně používá jeden pán z UKIP a které zní YYY). My se sice taky stavíme proti euroregulacím, ale tenhle pán je příliš aktivní, stojí si za svým a odvádí spoustu práce, takže by mohl svou zemi opravdu z části nebo ze všech těch společných politik Unie, které my občas pomlouváme, vypoutat. Tak to ne, my chceme jenom okopávat kotníky a lákat na to voliče, k tomu potřebujeme parťáka z ostrovů Camerona a ne někoho, kdo to myslí vážně." A to nezmiňuji trapný náznak, že pan autor se za ty roky nemluvení v parlamentu v Bruseli naučil anglickou frázi "So far, so good." That´s it, ty vyžírko odéesácká

Smysl těchle agitek směrem k zahraničí v domácím tisku je záhadný, mají snad čeští politici potřebu ovlivnit těch pár snad desítek Britů, kteří čtou jejich rozumy a budou volit v Britských volbách? Tak hloupý snad ani europoslanec být nemůže, takže za tím může být jen snaha přesvědčit zas jednou ty dávno rozebrané a rozedrané středové voliče, že ODS je rozumná a jestli občas prohlásí něco opravdu pravicového a konzervativního, nemyslí to vážně.

Zajímavé jsou však takové projevy z jiného důvodu než z toho, co autoři chtěli sdělit v první dějové linii - mohou odhalit charakter dotyčného politika v druhé linii, ve vztahu k dalším okolnostem politikova působení. Vzhledem k tomu, co v politice předvedl sám Zahradil - praktická nula v evroparlamentu i doma (?)v Čechii, ačkoliv už měl šanci i v oiroparlamentu za naše zájmy zalobovat, prohlašuji, že tímto u mne tento pán klesl mezi nejnižší sortu proradných megavšiváků v politice posledních dvaceti let.