Dnešní datum: 22. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 626 nalezených)

Uvahy

* Ekonomická válka už začala

Vydáno dne 03. 03. 2009

smashneoliberalism V tzv. vyspělých západních zemích vždy bylo a je obvyklé, že veřejná správa nakupuje od domácích firem. Nejedná se o žádnou regulaci, je to projev politické vůle.

U nás to bylo a je naopak. Prostředky daňových poplatníků platí veřejná správa převážně zahraničním firmám už mnoho let. V důsledku měly české firmy méně zakázek a měly proto potíže. Čeští vlastníci často zachránili své firmy před krachem prodejem zahraničním vlastníkům.

Výsledkem je, že služby a výrobky dělají stejní lidé ve stejných podnicích. Jen se ty podniky jmenují jinak a zisky šly a jdou také jinam.

Lze uvést mnoho příkladů z různých oborů. Výrobou léků počínaje přes zbraně a technologie až ke stavebnictví. Lze namítnout, že ty zahraniční firmy přinesly knowhow a jsou lépe řízené. Většinou je to i pravda, ale v důsledku to není podstatné, obojí lze získat i zprostředkovaně. Ostatně například v sousedním Německu nakupovali a nakupují zcela běžně od německých firem, které jsou na komerčním trhu málo úspěšné, stejné je to ve Francii, Belgii...


Celý článek | Autor: Ivo Vašíček | Infomail | Tiskni

Uvahy

* Čína - velký vzor našich politiků

Vydáno dne 01. 03. 2009

Svoboda projevu Mnozí z nás si vzpomenou, jaké pobouření vyvolala spolupráce velkých amerických portálů - MSN, Yahoo a Google, když tyto portály vyšly vstříc čínské vládě a pomáhaly Číně s cenzurou a občas snad i s udáváním nepohodlných občanů. Někteří byli pobouřeni už tím, že Čína vůbec zamezovala svobodnému šíření informací. Smáli jsme se tomu, jak se čínští velvyslanci snažili protestovat proti napomáhání protistátním živlům a nazývali to nepřípustným vměšováním do záležitostí Čínské lidové republiky. Podobné věci se kdysi děly i u nás, jenomže tenkrát, naštěstí pro české soudruhy, neexistoval Internet. Neuplynulo ani dvacet let a na podobnou notu nám začíná k poslechu i tanci hrát český “pravicový” politik.

Celý článek | Autor: Cara al Sol | Infomail | Tiskni

Uvahy

* Před 61 lety 25. února...

Vydáno dne 27. 02. 2009

Rudoch …český premiér a zároveň předseda KSČ Klement Gottwald v euforickém opojení snadným vítězstvím a také alkoholem zvolal ke shromážděným davům: „Právě jsem se vrátil z Hradu… a pan prezident demisi reakčních ministrů přijal…“ Frenetický řev mužů v uniformách Lidových milicí mu byl odpovědí. Začala 40letá éra komunistické totality.

Přes 230 rozsudků smrti z politických důvodů, 8-10 tisíc umučených ve vyšetřovnách StB nebo v táborech smrti Jáchymov, Bitýz, Leopoldov atd., 100 nezvěstných „reakčních živlů“, 600 zastřelených na hranici, 250 tisíc politických vězňů-muklů (mukl = muž určený k likvidaci). Tak vypadá bilance této „vlády vrahů“, jak nazval komunistický režim zlínský básník Jožka Husek, jedna z jeho obětí. Od ukončení třicetileté války r. 1648 nenajdeme v našich dějinách s výjimkou vlády nacistů režim, jenž by měl na svém kontě tak vysoký počet nevinných lidských životů. Je pravdou, že hitlerovci za Protektorátu povraždili podstatně více nevinných lidí, ale chyběl jim onen ďábelský, rafinovaný sadismus, tolik charakteristický pro bolševickou totalitu. Nacisté nedosáhli té „dokonalosti“, aby pořádali monstrprocesy s rozsudky smrti nebo desítek let, kdy jediným „důkazem“ bylo doznání obviněných, vynucené bestiálním fyzickým nebo psychickým mučením.


Celý článek | Autor: PhDr. Radomír Malý | Infomail | Tiskni

Uvahy

* Smutné příběhy absurdní éry

Vydáno dne 26. 02. 2009

Spravedlnost Žijeme v zemi, kde se vše, co není pevně spojeno se zemí, dá zcizit a zašantročit. Je-li věc z kovu či jiného dobře zpeněžitelného materiálu, pak ji snaživí nepřizpůsobiví spoluobčané zaručeně zprivatizují. Stalo se to také pamětní desce věnované statečným atentátníkům na nenáviděného říšského protektora R. Heydricha. Parašutisté měli ovšem smůlu už dříve, kdy neznámý vandal nemohl přenést přes srdce, že na desce se mimo jiné praví, že VLASTENCI NEZAPOMÍNAJÍ! Tento text byl na desce vyškrábán ostrým předmětem. Naštěstí v den a hodinu atentátu, tedy 27. května dopoledne, se dočkají odhalení oficiálního pomníku. Ten snad už nikdo neukradne...

Z podobného soudku je i zprávička pojednávající o tom, že se před sedmi lety starý váleční hrdina chystal vzít spravedlnost do svých rukou a vykonat spravedlnost nad vrahem generála Heliodora Píky. Veterán Pravomil Raichl se chystal na komunistického prokurátora Karla Vaše. Pokusil se z USA propašovat dokonce i loveckou pušku. Leč nevyšlo to! Jako řada jiných se nesmířil s tím, že vrah stovek lidí stále uniká potrestání. Raichla nakonec v 81 letech zradilo srdce a darebák Vaš opětovně unikl. Neuvěřitelná, leč signifikantní story.


Celý článek | Autor: Jan Kopal | Infomail | Tiskni

Uvahy

* Líní novináři a odposlechy politiků

Vydáno dne 24. 02. 2009

Spravedlnost Prezident podepsal novelu trestního řádu, která mimo jiné zakazuje zveřejňování odposlechů a stanovuje za to poměrně tvrdé tresty. Útok na svobodu slova? Spíš útok na pohodlí médií. V tomto krátkém zápisku se budu snažit vysvětlit, co mě vede k takovému závěru.

Syndikát novinářů se tváří, že média přicházejí o nějaký světoborný nástroj pro potírání nepravostí v politice. To samozřejmě předpokládá, že se o to naše média ze všech sil snaží a že jim v tom brání zejména tento zákon. Můj názor na mainstreamová česká média (převážně v zahraničních rukou) je vcelku známý. Tato média jsou vesměs podjatá, bojácná a podbízí se vkusu průměrného čtenáře, ba co víc, ona si jej pěstují a hýčkají. Podle mého dlouholetého pozorování se některým tématům zásadně vyhýbají, pokud o nich píšou, pak jedině kojzarovským, jednostranným a nespravedlivým pohledem. Pokud rozjedou nějakou aféru, dá se čekat, že na ni brzy “zapomenou” nebo ji naopak budou dlouhé měsíce ohřívat a doplňovat jako nastavovanou kaši. Vzpomeňme Jiřího Čunka a jeho “půl mega”. Za “půl mega” by lobbista v parlamentu zřejmě mnoho nenakoupil, ve vládě už pak teprve ne. Co nakoupil nebo nenakoupil na vsetínské radnici jeden podnikatel, nikdo neví. Všechna média však, jako na povel, rozebírala případ zprava, zleva, vyslýchala rodinu Jiřího Čunka, z jeho exsekretářky udělala mediální hvězdu. A proč? Kvůli lokální aféře v “blbém” Vsetíně, o němž spousta novinářů z pražského mediálního prostředí stěží ví, kde leží a rozhodně je nijak zvlášť nezajímal a nezajímá. Závažné přehmaty našich politiků se přejdou krátkou glosou nebo se o nich nepíše vůbec.


Celý článek | Autor: Cara al Sol | Infomail | Tiskni

Uvahy

* Na prezidenta se nestřílí!

Vydáno dne 22. 02. 2009

Václav Klaus Stejně jako v případě lžihumanisty Václava Havla platilo po dlouhou dobu nepsané pravidlo, že se on a jeho filozofické bláboly vydávané za projevy nesmějí kritizovat, tak nyní se národním sportem stalo útočit na Václava Klause a veřejně jej hanobit. Dokonce i umírněný komentátor kdysi rudého, dnes už jenom Práva Jiří Hanák o něm píše jako o „stárnoucím protiintegračním klaunu“ (Právo 20. 2. 2009, Boj s drakem, str. 6). Nynější fronta proti Hradu počíná Paroubkem a jeho melodyboys, přes zelené avanturisty, přes socialisty a marxisty všech odstínů a směrů až po eurofanatiky a nadšence.

Kampaň byla nastartována ročním výročím od druhé volby Václava Klause prezidentem (15. 2.). Zde se při bilančních zamyšleních nejvíce předvedl politicko-milenecký tandem Bursík-Jacques. Ale to byla jen předehra, hlavní dějství teprve nastává. Oscilačním bodem těchto ataků se stal dlouho očekávaný prezidentský projev v Evropském parlamentu. Palcové titulky hlavních tištěných médií hovořily o „dštění síry“ a „prchajícím publiku“. V textu článků se dokonce objevilo i tvrzení, že Klausovi aplaudovali jen „antievropané“ a „neofašisté“. Zvlášť nechutné a záludné mi přišlo srovnání Klause s Entropou Davida Černého. Samozřejmě se omílalo tvrzení, že neřekl nic nového. Naštěstí myslící čtenáři ve svém plátku nalezli i text (nebo jeho podstatnou část) projevu a mohli si udělat vlastní názor.


Celý článek | Autor: Jan Kopal | Infomail | Tiskni

Uvahy

* Strana svobodných občanů

Vydáno dne 21. 02. 2009

SSO Svoboda, odpovědnost, spravedlnost – to jsou hodnoty, které jsme se rozhodli společně hájit. Tedy vzhůru na to!” prohlásil právě zvolený předseda Strany svobodných občanů Petr Mach a pokračoval: „Za nejcennější hodnoty, které chce podporovat a rozvíjet, považuje SSO svobodu jednotlivce, svobodnou vůli člověka, jeho schopnost odpovědně se rozhodovat a volit lepší variantu z více možných, lidskou kreativitu a iniciativu. Respekt ke svobodě pro Stranu svobodných občanů znamená respekt k tradičním hodnotám, toleranci etnickou i náboženskou. Za neodmyslitelnou součást ochrany svobody považují Svobodní ochranu vlastnictví.“

Na ustavujícím sněmu strany rovněž zazněla věta jejího předsedy: “Věřím, že ze všeho nejdůležitější jsou myšlenky. Vše ostatní je vedlejší.” Nezbývá než podotknout: Jedna věc je věřit v nějakou myšlenku, druhá věc je takovou myšlenku mít. Nelze se ubránit dojmu, že „spontánní dychtivost“ zakladatelů Strany svobodných občanů vytvořit jinou stranu, než jaké známe na naší politické scéně, je sice strhující ale myšlenky prostá. Otázka, zda ony strhující proudy a vlny nadšení nejsou prostředkem i cílem současně. Jak by jinak bylo možné chápat skutečnost, když lidé mluví o abstraktních a celou historickou éru lidstva skloňovaných pojmech svoboda, odpovědnost a spravedlnost, aniž by se těmto pojmům snažili dát jasný a redefinující obsah. Nebo snad současné strany propagují otroctví, proradnost a bezpráví? Nikoliv, skloňují tytéž pojmy, aniž by se zabývaly jejich faktickým naplněním, a přesto výsledkem jejich snažení je prohlubující se otroctví, proradnost mocných a bezpráví pustošící víru lidí v pravdu i spravedlnost na každém kroku.


Celý článek | Autor: Radim Lhoták | Infomail | Tiskni

Uvahy

* Štvanice začíná

Vydáno dne 20. 02. 2009

SSO Strana svobodných občanů nefunguje ani dva týdny a už tu má první „skandál“. Redaktorky Mladé fronty Dnes Zuzana Kaiserová a Pavla Komárková se rozhodly prokádrovat nové členy nově zvolené republikové rady a v jejich hledáčku uvízl Ing. Bc. Ladislav Bátora, Ph.D. Tohoto na české poměry více než vzdělaného a v mnoha oborech erudovaného muže označily šmahem za „extremistu“ a šmahem hodily do jednoho pytle s náctiletými pubescenty z Dělnické strany.

Ponechme stranou, že pojmu „extremista“ je dnes hojně užíváno a nadužíváno jako ekvivalentu dřívějšího pojmu „třídní nepřítel“. Užívá se dnes dokonce i pro českou hlavu státu, když si ze své pozice představitele suverénní státní moci dovolí kritizovat nadnárodní a demokracii ohrožující moloch jménem Evropská unie.


Celý článek | Autor: Jan Kopal | Infomail | Tiskni

Uvahy

* Krize v New Orleans

Vydáno dne 18. 02. 2009

Uncle Sam Tak podle tohoto zdroje v New Orleans přišli na nový úžasný způsob uskutečnění "amerického snu". Po rabování v době hurikánu Katrina, uvalovaní několikanásobných hypoték na své domy pořízené původně také na hypotéky, umožňujících dobré živobytí, si teď pozvou indiánské dělníky z jihu na rekonstrukce a stavby nejspíš ve veřejném zájmu a za veřejné peníze a o jejich výplaty je prostě průběžně okrádají. Pracovat není potřeba, od toho je tu někdo jiný, zajistí se tak obnova města a ještě dost financí pro sebe, tak takhle se asi chová panská rasa 21. století...

Neříkám, že se v minulosti nekradlo nebo že kradou jen některé skupiny. Hlavní příčiny současné krize vidím v tom, že takové chování dnes jakoby veřejnost zastoupenou médii přestávalo zajímat, hlavní je přece solidarita, zrušení tradic, národů a národovectví, předsudků a diskriminace... Vymycování vražd a loupeží je na dnešek příliš přízemní a maloměstské...


Link | Autor: Jiří Hojer | Infomail | Tiskni

Uvahy

* Školství v modernistické společnosti

Vydáno dne 16. 02. 2009

Muppets Modernistická představa, že člověk je dokonalý tvor a dítě se rodí s dobrými vlastnostmi a špatným jej dělá jen společnost, vede k individualistické výchově jako důsledku těchto představ. Dítě má být samostatné, nesmí se omezovat jeho ego, musí mít svobodný kreativní prostor pro své uplatnění. Cizí představy mu nesmí být vnucovány. Přitom představy dítěte obvykle jsou spíše pohodlného charakteru (nic nedělat a jen si hrát) a ve zcela svobodném prostředí potom uplatňuje špatnou stránku svoji podstaty, na kterou si zvyká. Různí sociální pracovníci, psychologové a modernitističtí pedagogové, kteří korektnost postavili před svoje zkušenosti, se potom snaží uplatnit, odstavit staré zkušené pedagogy, kteří zcela automaticky inklinují ke konzervativním, vyzkoušeným a staletí dobře fungujícím pr

Taktéž mnozí rodiče se nechtějí o děti příliš starat a nejraději by je nechali na krku škole po celý den, doma potom je raději zabaví televizí a počítačovými hrami. Takoví rodiče samozřejmě se budou stavět proti násilnějším metodám pedagogů, na druhé straně budou kritizovat školu, že děti špatně vychovává. A tak škola se stává stále více na základě vlády silnějšího doménou grázlů z vyšších ročníků a jejich obětí - učitelů, kteří mají hrůzu vstoupit do třídy, aby na ně žák nehodil nějaký předmět, nebo je přímo nezastřelil. Mohou se jen bránit útoku, nikoliv mu předcházet. Všichni vědí, že je to špatně, ale společnost, která už vzala svůj zánik jako holou skutečnost a chce si jen ještě chvilku užít, nemá zájem jiný než se tím nezabývat a neustále opakovat známé modernistické nesmysly o svobodě dítěte a ochraně jeho osobnosti. Přitom to celé slouží jen dalším pracovníkům k natahování ruky pro dotace a zvyšování platů. V takové společnosti, kde jsou na prvním místě jen platy a zisky to vlastně ani jinak dopadnout nemůže.


Celý článek | Autor: Vlastimil Podracký | Infomail | Tiskni

Uvahy

* Zrušení regulačních poplatků je geniální

Vydáno dne 14. 02. 2009

Svoboda projevu Komu nejvíce uškodilo zavedení regulačních poplatků v českém zdravotnictví? O sociálně slabých lidech se píše hodně, o farmaceutických firmách téměř vůbec.

Média a některé politické strany masivně šíří tezi o sociálních případech, kterým třicetikorunové poplatky významně zhoršily životní úroveň. Možná je to pravda. Na regulační poplatky však nejvíce doplatily farmaceutické firmy. Díky regulačním poplatkům lidé méně utráceli za léky. Analytici jedné z těch větších firem vyčíslili důsledky regulačních poplatků poklesem tržeb. Ten se projevil snížením zisku v roce 2008 o 700 milionů Kč u této jedné firmy.


Celý článek | Autor: Ivo Vašíček | Infomail | Tiskni

Uvahy

* O jednom dvojím standardu

Vydáno dne 13. 02. 2009

Biskup Williamson Kauza biskupa Williamsona, který byl nejprve papežem Benediktem XVI. rehabilitován, avšak za několik málo dní musel čelit opětovnému tlaku, když Svatý muž podlehl tlaku okolí a vyzval dotyčnému k omluvě za jeho „revisionistické“ výroky a uznání holocaustu v plném rozsahu, plní více než týden stránky prestižních deníků a magazínů, které se předhánějí v tom, kdo kacíře zostudí více a provede nad tím symbolický verbální interdikt. Bez ohledu na pomýlenost popírání holocaustu a navzdory, že autor tohoto textu nepatří do lůna Církve svaté a k jejímu historickému odkazu je skeptický až kritický, nezbývá než napsat, že tato aféra dokazuje na jak tristní úrovni se svoboda slova v Evropě nachází.

Celý článek | Autor: Karel Kaiser | Infomail | Tiskni

Uvahy

* Svet, v ktorom žijeme, zákopy, v ktorých ležíme

Vydáno dne 10. 02. 2009

Biskup Williamson Je to už približne týždeň čo svet viditeľný a hmatateľný, pospolitého katolíckeho a k nemu ekumenicky pridruženého ľudu, objavil vo svojich zastrčených dutinách Kňazské bratstvo sv. Pia X.(FSSPX). Doteraz poznal len "lefébvristov". Zlých.

Boli tu, pravda, tie zastrčené dutiny, kde sa o nich vedelo. Ale tých bolo málo. A nad nimi boli výstražné znamenia. Tam sa končil raj ekumeny a tolerancie a začínalo panstvo tmy. Beda katolíkovi, ktorý tam zablúdil. Boli takí a vďaka Bohu za nich. Bez ich odvahy by sme poznali katolícku tradíciu už len z interpretácie dôstojných pánov Künga, Rahnera a Balthasara.

Dosť však o tom, tento príspevok nemá byť apológiou Bratstva sv. Pia X., na to by bol príliš nevčasný, s krížom po funuse sa vlečúci a po boji generálsky. To už urobili za nás iní a lepší.


Celý článek | Autor: BSM | Infomail | Tiskni

Uvahy

* Plynová krize jako předzvěst geopolitických změn

Vydáno dne 08. 02. 2009

Juščenko Jak je možné, že na první pohled nepříliš závažný spor o ceny dodávek plynu, který na přelomu roku opět vykrystalizoval mezi Ruskou federací a Ukrajinou, způsobil rozsáhlé ochlazení nejen mnoha evropských domácností, ale i celkového zahraničně-politického klimatu východní a střední Evropy? Byť se Rusko mohlo ve vztahu k ostatním evropským odběratelům zachovat rozhodně korektněji, nemusíme být proruští, abychom uznali, že v této záležitosti bylo právo na straně Moskvy. Někteří novináři a publicisté, kteří kauzu komentovali až směšnými názory typu „Rusko zkouší, co si může dovolit vůči svým bývalým koloniím, o jejichž opětovné uchvácení usiluje“, si neuvědomili, že se hrálo spíše o budoucí postavení USA v Evropě a status Německa.

Celý článek | Autor: Ondřej Šlechta | Infomail | Tiskni

Uvahy

* Etnopluralistický manifest

Vydáno dne 04. 02. 2009

Kopí I.

Člověk má přirozenou potřebu se identifikovat se skupinou. Sami můžeme utvářet pouze část své osobnosti. Zbytek se získává od jiných lidí ve formě kultury.

II.

Vykořeněný jedinec - to znamená být zbaven kultury typické pro svou komunitu – je ve světě ztracen. Tato situace jeho osobnost ochuzuje. Bez kultury za zády – identita skupiny – může být člověk lehce manipulován autoritou a bezmyšlenkovitě následovat trendy.


Celý článek | Autor: Jarosław Tomasiewicz | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.