Dnešní datum: 22. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Co se stalo v Mnichově?

Uvahy

* Co se stalo v Mnichově?

Vydáno dne 06. 12. 2005

Jak se zdá, cizí politici budou opět rozhodovat o budoucnosti Kosova. Současné uspořádání, kdy na udržování zdání pořádku dohlíží mezinárodní vojenské sbory, Kosovo bylo bombardováním odňato z vlivu Srbska, jemuž po staletí patřilo, de facto tam vládne OSN spolu s místními orgány a spekuluje se o míře skrytého vlivu klanů tamních Albánců, zřetelně málokomu vyhovuje. Premiér Jiří Paroubek si zaspekuloval o tom, že nejčištším řešením by bylo rozdělit Kosovo na oblasti určené různým národnostem, které tam žijí. Je v tom jistě mnoho logiky, ale skutečně by to potvrdilo možnost menšin vydobýt si změnu státního uspořádání státu, který je přijal. V tomto případě by se tedy Albáncům splnil sen o vlastním Kosovu, oni si ho ale jistě přejí celé. Naopak Srbové si jistě přejí, aby území Kosova zůstalo celé Srbsku a hranice se neměnily.

Poslanec ODS Petr Nečas premiéra kritizoval za to, že takto porušuje společný postoj Evropské Unie k této otázce a navíc prý podporuje mnichovanství tím, že by se pro menšiny ukrajovalo území státních útvarů podobně, jako se to stalo Československu tzv. Mnichovskou dohodou před druhou světovou válkou. Zajímavé by bylo vědět, proč Petr Nečas svým huráevropanstvím tentokrát předstihl dokonce i politiky Unii Svobody a její eurofangličkáře, ale politici jsou v této době zpravidla skoupí na sdělování pravých motivů pro své chování. Zároveň je nutno uznat, že by dělení podle etnického složení obyvatelstva skutečně mohlo ospravedlnit předválečné požadavky bývalých sudetských Němců na návrat do Říše (který se jim později splnil způsobem, s jakým patrně nepočítali ani v nejhorších snech).

V této souvislosti by však hlavní bylo vyjasnit si, v jakém smyslu vlastně chápeme podobnost Mnichova se situací dnešního Kosova. Již v době bombardování Kosova byla například tato historická ostuda a zrada západních mocností zneužita. Propaganda tvrdila, že kdybychom nepomáhali s bombardováním Srbska, byli bychom Mnichované - patrně ve smyslu, že bychom nepomohli tamním Albáncům. Například Václav Havel se touto demagogií zabýval velice intenzivně. Je to však demagogie velice sprostá, která naprosto převrací historii naruby. Západní mocnosti požadovali ve třicátých letech dvacátého století odtržení Sudet od českých zemí pod prakticky stejnými záminkami, jako na konci 20. století odtržení Kosova od Srbska. V prvním případě šlo o utlačování německé menšiny ze strany Čechů, v druhém případě šlo o utlačování albánské menšiny ze strany Srbů. Rozdíl obou případů je samozřejmě nejen v technologiích války a propagandy, které se za těch zhruba šedesát až sedmdesát let vyvinuly, ale také v tom, že v jednom případě se jednalo o problém středoevropský a v druhém balkánský.

Dnes se o Mnichovu hovoří opět, avšak zpravidla jde opět o demagogickou interpretaci - tentokrát je nám předkládáno, že nelze ustoupit Srbům, kteří byli prakticky z Kosova vyhnáni a tvoří zde značnou menšinu. Férovost této propagandy nechť posoudí každý sám.

Při všech těch diplomatických tanečcích patrně jde o to, zda vytvořit nový stát Kosovo - tedy odtržené od Srbska (tedy dojde ke změně hranic) nebo zda vrátit Kosovo pod správu Srbska, čímž by však mezinárodní společenství a hlavně mnoho dosud aktivních politiků ztratilo svou tvář. Možnost dělení hranic uvnitř Kosova si patrně většina politiků nechává až jako poslední únikovou možnost z nějaké nepříjemné budoucí situace a tu jim teď docela neohrabaně vyfoukl český premiér. Kardinální otázkou pro Čechy pak zůstavá, proč jsme tak málo citliví na stav, kdy se cizí politici scházejí, aby rozhodovali o hranicích dalšího státu a navíc pod vlivem značné propagandy?


[Akt. známka: 2,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jiří Hojer | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.