Dnešní datum: 23. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Boty od ševce

Uvahy

* Boty od ševce

Vydáno dne 09. 11. 2009

Boty od ševce, šité na míru byly ještě před sto lety naprostou samozřejmostí. Byly jedním z výrobků, za které domácnosti utrácely hodně peněz.

Děti chodily většinou bosky, protože jim rostly nohy a investice do bot nebyla zanedbatelná. Ty šťastnější děti je měly od svých sourozenců a příbuzných, málokdo nosil nové boty. Dospělému často vydržely mnoho let, někdy i celý život. Ve srovnání s dnešními botami však byly mnohem kvalitnější a vyplatily se jejich opravy a údržba.

Ušití bot trvalo i několik měsíců. Švec bral nejprve zákazníkovi míry, podle kterých vyrobil dřevěné kopyto. Po několika dalších návštěvách zákazníka švec přizpůsoboval boty jeho nohám. Boty od ševce, šité na míru byly a jsou vysoké kvality. Nákup takových bot byl investicí, nikoliv spotřebou, jako dnes. Pro mnohé byly boty tím, čím je dnes auto.

S nástupem sériové výroby se staly boty dostupnější pro všechny. Klesla jejich cena a samozřejmě i kvalita. Trh se přizpůsobil požadavkům mas a množství prodávané obuvi prudce vzrostlo. Většina ševců nedokázala konfekčním produktům konkurovat. Ubylo ševců i jejich zákazníků.

Společnost se změnila. Změny nastaly u většiny produktů. Začala vítězit kvantita nad kvalitou. Tento trend pokračuje dodnes. Společnost si žádá dostatek produktů pro všechny a to rychle, nejlépe hned. Klesá kvalita produktů i lidí a obojího je přebytek. Obojí se spotřebuje a nezůstane po tom nic, tedy kromě odpadu a dluhů.

Převzato z blogu autora


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Ivo Vašíček | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.