Dnešní datum: 19. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> David Černý – pózista

Uvahy

* David Černý – pózista

Vydáno dne 14. 01. 2009

Černého plastika Kontroverzní výtvarník David Černý představí obří skládačku evropských zemí, kterou chce jako dar věnovat Evropské unii. Podle všeho si neopomenul rýpnout do českého prezidenta, který zde má být vyobrazen jako euro-škodná. Po panáčkovi, čůrajícím na plastiku českého území jde o další výtvor, který napravuje nesmysly v zaprděné kultuře a myšlení čecháčkovském.

Nic proti. Ať se David Černý vysmívá Klausovi třeba do omrzení. Patří k bratrstvu, blízkému Václavu Havlovi a mnozí z nás, kteří jsme havlismům a havlistům nikdy zrovna na chuť nepřišli, bychom v opačné situaci a na místě Černého dělali totéž – tepali do Havla. Ať se klidně upracuje při vytváření roztodivností, kde bude třeba přirovnávat republiku k fekálii.

Otázka ovšem je, zda tyto akce, které mají jediný prvoplánový politický smysl, považovat za uměni. Buřičtí umělci v dějinách, kupříkladu Jack Kerouac, nebo dadaisté, se s nonšalancí dokázali vysmát pokrytecké morálce své doby. Černého boj proti „zaprděnému čecháčkovství“ (z čehož ho nejvíce „sejří“ český nacionalismus) je zoufale nastavovaná kaše, která sice získává obří granty a vyslouží si obří potlesk, ale. . . připomíná to potlesk skeletických legií a stafážistů, kteří neví PROČ mají tleskat, ale vědí, že MAJÍ. To už ale silně připomíná reakce na „proslulé“ happeningy Davida Khanga, který proslul vskutku průkopnickým stylem, zvaným „anal-painting.“ Před ním také padala řada estetických snobů do předstíraného transu nad „nebývale autentickým vyjádřením.“

Ale o to koneckonců nejde. David Černý JE zajímavý umělec, jehož talent je nepopiratelný. I uměleckých buřičů je potřeba, nicméně „buřičství“ Davida Černého nutí spíše k pousmání.

Od výtvarníka, který se stylizuje do role buřiče a osvícence, který probere tu letargickou a ve špatné hodnoty věřící společnost, by člověk čekal více odvahy a invence. David Černý místo toho kritizuje nechuť Čechů k Evropské unii, vzájemně srovnává vnímání Klause a íránského prezidenta na půdě v OSN jako kůlů v plotě, které nikdo nebere vážně a pro účely interview se fotí v tričkách projektu „Trikem proti komunismu“, což je happening, podporovaný mainstreamem. To má být nonkonformismus?

Bojuje proti českému nacionalismu vítěznou bitvu. Aby taky ne, když většina společnosti dnes věří v ryze materiální hodnoty a notná část obyvatel patřičně erudovaně ani není schopná definovat, co to nějaké národovectví je. To je opravdu úctyhodný kulturní boj. Vrcholem je Černého znepokojení dnešním Ruskem a podpora iniciativy NECHCEME RADARY, CHCEME RAKETY, což neopomněl několikrát zmínit v rozhovorech pro různá média. Člověk, který se svým uměním prosazuje hlas největších českých deníků má být považován za avantgardu?

Avantgardní umělec, kterému otevření jeho Meet Factory zaštítil sám primátor Prahy Pavel Bém? Kopání do Klause, tak jak je to dnes v módě? Boj proti „nacionalismu“, přirovnáváním Čechů k pivním knedlíkům? Dobré, ale setsakramentsky konformní.

Jsem poslední, kdo by se pohoršoval nad umělcem, který českému člověku šlape na kuří oko. V minulosti jsme jich měli celou řadu. Karel Čapek šlapal s noblesou, Jaroslav Hašek dokázal i pohladit po duši. David Černý kolem sebe jen kope a mobilizuje po vyhraných bitvách s masmédii za zády. Jako pozér.


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Ondřej Šlechta | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.