Dnešní datum: 15. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Kultura >> Dr. Josef Tomeš pětapadesátiletý

Kultura

* Dr. Josef Tomeš pětapadesátiletý

Vydáno dne 18. 01. 2009

Biografický slovník Mezi českými historiky znám dva, u nichž je jejich slovní a jazykový projev natolik excelentní a poutavý, že je vždy zárukou kvality a poutavého vyprávění. První z nich sází na filosofický přesah, druhý ztělesňuje noblesu a poezii převedenou v prózu. Jedná se o docenta Martina Kučeru (*1958) a doktora Josefa Tomeše (*1954). Jedná se o historiky jedné generace. A druhý z jmenovaných je v těchto dnech jubilantem.

PhDr. Josef Tomeš se narodil 18. ledna 1954 v Praze. Vystudoval historii a filosofii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Byl žákem profesora Roberta Kvačka. Od roku 1978 pracoval v Encyklopedickém institutu ČSAV v Praze, v současnosti je předním pracovníkem Masarykova ústavu AV ČR. Zabývá se především novodobými českými dějinami se zvláštním zaměřením na poslední léta před 1. světovou válkou a na období německé okupace 1939-1945. Významně přispěl k osvětlení některých aspektů dějin státoprávních pokrokářů, národní demokracie i sociálních demokratů.

Je čelním představitelem a neúnavným organizátorem Společnosti Viktora Dyka a Společnosti Emila Háchy. Na první pohled zcela odlišných osobností, které ale spojuje pathos a mravy I. republiky. K roli doktora Tomeše v těchto společnostech by se slušelo poznamenat, že je nejen duší, ale i srdcem.

Soustavně se věnuje popularizaci historie. V letech 1978-1989 spolupracoval s týdeníkem Hlas revoluce, od roku 1990 s Lidovými novinami. Z jeho rozsáhlého díla jmenujme alespoň regionálně historickou publikaci Libeňskou minulostí (1989), Kdo byl kdo v Československé sociální demokracii (1991), studii Historie v čase zkoušky (1992), Slovník k politickým dějinám Československa 1918-1992 (1994), biografický slovník věnovaný osobnostem v dějinách české sociální demokracie 1878-2003 Průkopníci a pokračovatelé (2004) a zatím poslední knihu vydanou ve spoluautorství s kolegy z Masarykova ústavu Evou Brokovou a Michalem Pehrem Agrárníci, národní demokraté a lidovci (2008).

Je hlavním redaktorem a spoluautorem třídílného Československého biografického slovníku (1992). Byl editorem sborníků Básník a politik (2004) věnovanému životu a dílu básníka a politika Viktora Dyka a Naše nynější modernita (2008) věnovanému diskusi o dějinné perspektivě modernity v pojetí Jaroslava Krejčího.

Spolupodílí se na vydávání sborníku Na pozvání Masarykova ústavu (1-5) a Masarykova sborníku.. Napsal také čtivou předmluvu (Hubert Ripka známý i neznámý) ke knize Huberta Ripky Únorová tragédie (1991).

Jde-li vůbec něco doktoru Tomešovi vytknout, pak jsou to dvě následující věci: 1. Že ve svém trojdílném biografickém slovníku zapomněl na sebe sama. Patrně z vrozené skromnosti. 2. Že nepůsobí aktivně pedagogicky na výchovu budoucích generací českých historiků. Nic nepůsobí tak jako zářivě jasný a nedostižný vzor.


[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jan Kopal | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.