Dnešní datum: 18. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Ekonomická válka už začala

Uvahy

* Ekonomická válka už začala

Vydáno dne 03. 03. 2009

smashneoliberalism V tzv. vyspělých západních zemích vždy bylo a je obvyklé, že veřejná správa nakupuje od domácích firem. Nejedná se o žádnou regulaci, je to projev politické vůle.

U nás to bylo a je naopak. Prostředky daňových poplatníků platí veřejná správa převážně zahraničním firmám už mnoho let. V důsledku měly české firmy méně zakázek a měly proto potíže. Čeští vlastníci často zachránili své firmy před krachem prodejem zahraničním vlastníkům.

Výsledkem je, že služby a výrobky dělají stejní lidé ve stejných podnicích. Jen se ty podniky jmenují jinak a zisky šly a jdou také jinam.

Lze uvést mnoho příkladů z různých oborů. Výrobou léků počínaje přes zbraně a technologie až ke stavebnictví. Lze namítnout, že ty zahraniční firmy přinesly knowhow a jsou lépe řízené. Většinou je to i pravda, ale v důsledku to není podstatné, obojí lze získat i zprostředkovaně. Ostatně například v sousedním Německu nakupovali a nakupují zcela běžně od německých firem, které jsou na komerčním trhu málo úspěšné, stejné je to ve Francii, Belgii...

Celkovým důsledkem neexistence národního protekcionismu byla nízká národní kapitalizace. Příliv zahraničních investic je vždy hodnocen jako pozitivum. Ve skutečnosti však z dlouhodobého hlediska zahraniční investice omezují rozvoj domácího kapitálu. Z krátkodobého hlediska dojde ke zvýšení životní úrovně (zaměstnanost apod.) a to je lákavé. Jenže to je vše jen spotřeba, žádné domácí hodnoty nevznikají.

Výše popsaný proces je „mírový“, i když také vedl k získání určité „kořisti“. Nyní však „mír“ pozvolna a skrytě přechází v otevřený konflikt.

V bývalých českých firmách došlo po akvizicích postupně k centralizaci rozhodování, a to i v oblasti výběru dodavatelů. Nyní v době ekonomické recese dochází prostřednictvím rozhodování zahraničních vlastníků, kteří jsou i pod tlakem národních vlád k uplatňování národního protekcionismu. V důsledku nakupují americké firmy od amerických firem, německé firmy od německých,…

Zahraniční firmy mají potíže s prodejem ve svých ekonomikách, proto je zajímá i náš relativně malý trh. Naší jedinou výhodou zatím pořád ještě jsou nižší mzdové náklady, než v západnějších zemích. Pro zahraniční vlastníky je pořád výhodnější vyrábět u nás, než doma. To však dnes ohrožuje příslušné státy. Nelze se proto divit, že rostou tlaky vyvolávání nedůvěry v naši ekonomiku. V boji o trh (o peníze) se začínají používat i dezinformace a pomluvy.

Všichni politici a ekonomové oficiálně a veřejně varují před národním protekcionismem. Reálně však realizují skrytá či otevřená protekcionistická opatření (http://www.ct24.cz/ekonomika/43450-svet-se-zacina-bat-obamova-protekcionismu/, http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/odchod-tpca-z-ceska-sarkozy-na-vlne-protekcionismu_104153.html, http://www.businessinfo.cz/cz/aktuality-z-teritorii/rusko-zvyseni-dovozniho-cla-dopravnich-prostredku/14527/).

Je to krutá schizofrenie. Každý se snaží urvat co se dá, ale nikdo to oficiálně nepřizná. Na současné situaci nejvíce profitují ti, kteří nejvíce mlží a lžou. Hospodářská válka mezi zeměmi totiž už dávno probíhá.

Všichni prohlašují, že o tom, že protekcionistická opatření zhoršují ekonomickou krizi, a že ji v minulosti prohloubily. Zapomínají však dodat, že na protekcionismus doplatily nejvíce ekonomiky, které ho uplatňovaly nejméně. Proto se všichni snaží bojovat proti protekcionismu ostatních, ale sami ho skrytě aplikují.

Trochu mi to připomíná tombolu z Formanova filmu Hoří má panenko.

Převzato z blogu autora


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Ivo Vašíček | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.