Dnešní datum: 21. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Etnopluralistický manifest

Uvahy

* Etnopluralistický manifest

Vydáno dne 04. 02. 2009

Kopí I.

Člověk má přirozenou potřebu se identifikovat se skupinou. Sami můžeme utvářet pouze část své osobnosti. Zbytek se získává od jiných lidí ve formě kultury.

II.

Vykořeněný jedinec - to znamená být zbaven kultury typické pro svou komunitu – je ve světě ztracen. Tato situace jeho osobnost ochuzuje. Bez kultury za zády – identita skupiny – může být člověk lehce manipulován autoritou a bezmyšlenkovitě následovat trendy.

III.

Svoboda člověka je vyjádřena v jeho právu chránit svou identitu a výjimečnost. Tak je právo chránit kulturní identitu skupiny (jistým způsobem) výsledkem práva každého jednotlivce chránit svou individuální identitu.

IV.

Identita skupiny, která je nutným spojovacím prvkem sociální solidarity, je samostatná hodnota. Neomezená svoboda měnit svou identitu je spojena s chaosem v existenci skupiny, oslabuje její jednotu a napomáhá přizpůsobování malých komunit větším. Volba identity nesmí být závislá pouze na jednotlivci, ale musí být akceptována i jinými členy skupiny.

V.

Identita skupiny – kultura – může být vytvořena na různých základech, ale nejběžnější forma identity skupiny je etnická (národní, regionální, kmenová) identita.Tak tato identita není imaginární či hypotetická, ale skutečná.

VI.

Kultury, které byly vytvořeny během historických změn přirozených komunit, jsou založeny na tradici. Přerušení tradice vždy vede ke ztrátě vlastní kulturní identity. To se rovná odcizení jednotlivců a rozpadu komunity. Proto si nepřejeme stagnaci a zkaměnění současného stavu a požadujeme přehodnotit náš modlářský poměr k vývoji, který není sám o sobě dobrý. Osvědčené, tradiční formy jsou lepší než experimenty na živých organismech. Společnost se musí vyvíjet, ale změny musí být evolučního a nenuceného charakteru. Nesmí vést k rozpadu kulturní kontinuity.

VII.

Rozmanitost lidského druhu je skutečnost mimo jakoukoliv diskusi. Projevuje se ve všech oblastech lidské existence. Bohatost bytí by se měla pro svůj klíčový význam bránit. Ochranou tohoto bohatství současně bráníme: cennost, rozmanitost světa kolem nás a skutečnou svobodu skupiny (komunita nemůže být svobodná bez vědomí své oddělenosti). Kromě toho, zakořeněním v určité kultuře jsme citlivější k jedinečnosti jiných kultur. Pro vykořeněného jedince jsou všechny kultury cizí a bezvýznamné. V takové situaci nemůžeme hovořit o toleranci, ale pouze o nedostatku vlastní identity.

Převzato z webu Bratrstva


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jarosław Tomasiewicz | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.