Dnešní datum: 22. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Fair play? Hahaha, naivkové.

Uvahy

* Fair play? Hahaha, naivkové.

Vydáno dne 01. 11. 2000

Události nedávné doby v naší kopané, a nejen v ní, mne natolik popudily, že jsem se odhodlal se k nim veřejně vyjádři, neboť se domnívám, že pouze hlas veřejnosti může trochu připomenout oněm nabubřelým páprdům v čele našeho i evropského svazu nejpopulárnějšího sportu, že v demokratické společnosti existuje vždy nebezpečí veřejného upozornění na jejich nečisté praktiky.

Svou "spršku kritiky" začnu nejprve u vedení našeho fotbalového svazu. Přečtěte si někdy pozorně ta jména a konfrontujte tuto elitu s jejich minulostí a dosavadní činností. Předseda F. Chvalovský : figuruje v Cibulkových seznamech, v současné době on sám a společnosti, v nichž figuruje dluží KB (a nejen jí) přes 2,5 miliardy (čtete dobře) Kč. Zhruba před půl rokem celou kausu zveřejnil deník Sport, ale od té doby kde nic,tu nic. Stojí za povšimnutí, že téměř všichni čelní pracovníci fotbalového svazu figurují v těchto společnostech rovněž.Je za takovéhoto stavu takovýto člověk z této funkce vůbec odvolatelný. Každý fotbalumilovný člověk v této zemi má dozajista v paměti jeho podivnou zkušenost s podsvětím, kdy byl unesen, škrcen drátem a poté se mu podařilo ničemům uniknout, ale bohužel, téměř nic si nepamatuje a popis pachatelů? Nezlobte se, předsedu to tolik rozrušilo, že si na ně nemůže vzpomenout.Vypovídal tedy stejně otevřeně jako při své slavné účasti v "Aréně" věnované úplatkům ve fotbale, kde o své pravdě přesvědčil cca 70 a nepřesvědčil 7000 a nějaké další diváků, což je nikdy nepřekonaným rekordem tohoto pořadu. Od té do p. předseda zásadně nevystupuje v pořadech, kde by hrozilo, že bude odpovídat na předem neprojednané dotazy. Dalšími známými perzónami z naší fotbalové generality jsou bezesporu pan Pelta - smutně proslulý svou účastí v čachrech se vstupenkami na Euro 96, kdy měl mít podíl na jejich opětovném prodeji těm fanouškům, kteří si je objednali a zaplatili, leč původní vstupenky záhadně zmizeli a nikdo nevěděl kam.

A co z Chemapolu a Cibulkových seznamů známý p. Junek a jeho drnovický kolega a majitel Setuzy p. Gottvald, atd. atd.?

Odbočím od jmen a zmíním státní reprezentaci, jejíž úspěšnost by měla být vrcholem snažení jmenovaných kádrů. A letošní rok byl na události opravdu bohatý : Euro a Olympiáda. Čeho jsme se však dočkali ? Euro bylo v pojetí státního trenéra Chovance a jeho ekipy chápáno zřejmě dle jeho konání spíše jako "veletrh hráčů" , než jako příležitost na mezinárodním poli ukázat kvalitu české kopané. Jak jinak si vysvětlit přednostní nominace těch playerů, o které byl mezi kupujícími aktuálně zájem ? Například ostravský Jankulowski se v kádru objevil mimo seznam připravujících se oficiálně jmenovaných vyvolenců v Kitzbühlu ihned poté, co o něj projevila zájem Neapol. A co takový Rosický ? Sparta vyhodila před mistrovství nabídkovou cenu 20 mil. dolarů a mladík tedy musel hrát všechny zápasy výkon nevýkon. Co kdyby se přece jen někdo plácnul přes kapsu ? Vnucuje se otázka, jednal v těchto souvislostech státní trenér naprosto nezištně ? Ať tak anebo tak, neměl se čeho obávat. Smlouva na další 4 roky s ním totiž byla prodloužena již před šampionátem, na výsledcích práce přeci nezáleží, když jde o kámoše.

Výsledek na Olympiádě byl nejiný než na Euro - vyřazení ve skupině. Podstata stejná - absolutní přednost vlivu financí před motivem reprezentovat svou vlast. Mnozí hráči do Austrálie vůbec jet nechtěli, pro skauty z bohatých evropských klubů je to přeci jen trochu z ruky, a tak jeli ti, kteří byli měkčí a dali se donutit či přemluvit s těmi, jež doufali v úspěch a možná i v nabídku zajímavého angažmá, jež je v současné době očividně metou všech hráčů. Kvalita takového výběru je pak jasná. Perličkou byla situace s brankáři, kdy již ME 21-letých ukázalo, že tento post je největší slabinou.Po dlouhých jednáních byl přemluven Petr Kouba dlouholetá stálice i "áčka" dospělých, aby pak nebyl vůbec nominován, vždyť by přeci mohl zabrat místo synovi předsedy Chvalovského! Jaký div, že za daný stav nejvíce odpovědný - trenér Brückner - zůstal i po olympijské blamáži ve funkci, vždyť přeci vyhověl přání, třebas i nevyslovenému, nadřízeného.

Pan Chvalovský a jeho lidé často opakují, že zlořády ve fotbale pouze odráží obdobné ve společnosti. Myslím, že i v tomto se mýlí, jsem totiž přesvědčen že jsou především výkladní skříní současné morální devastace české pospolitosti.

Kdo by si však myslel, že UEFA (FCH je jejím funkcionářem) je oproti poměrům u nás organizací spravedlivou a nestrannou, dopustil by se hlubokého omylu.Stačí někdy v přímém přenosu sledovat nasazování a losování evropských soutěží, zvláště však nasazování rozhodčích k jednotlivým zápasům. Co jinak říci na to, že zápas Sparta-Arsenal, ve kterém je francouzský trenér a 5 hráčů píská Francouz a utkání OFI Kréta (kde 15 let trénoval a nyní již 3 roky dělá manažera Holanďan) - Slavia rozhoduje sudí hádejte ze které země. Kdo nesledoval zápasy jugoslávských týmů v evropských pohárech nedlouho po agresi NATO, neuvěří jakých obludností se dopouštěli arbitři proti nim.

Totální zářez kopané v ekonomicky slabších zemích Evropy však nechystá nikdo menší než EU. Její požadavek na to, aby i pro fotbalisty platili dvouměsíční výpovědní lhůty přinese totální rozvrat jejich soutěží všech stupňů a úplně zlikviduje veškeré investice do mládežnické kopané.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Miroslav Červenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.