Dnešní datum: 20. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Hujerova deklinace

Uvahy

* Hujerova deklinace

Vydáno dne 04. 07. 2012

Nikdy nevíme, co chystají nám pokolení příští. Jestlipak by se Oldřich Hujer věnoval s takovou pílí srovnávacímu jazykozpytu indoevropskému a slavismu a bohemismu zejména, nemluvě třeba právě o "slovanské deklinaci jmenné", znal-li by budoucí osud významu svého příjmení od konce věku dvacátého, jak je vnímám v národu našem? Více vizte například zde: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=6271

A stačilo několik mrzkých šikovných tahů pera scénáristova a partišky komediantů v jednom filmu.

Jaký význam má všechno vzdělání klasické, znalosti, píle a čest, jsou-li nade vše mocné dovednosti komedianstké?Poznámka autora: Výše uvedený text jsem původně rozeslal užší skupince příjemců mlunopisem neboli elektronickou poštou. Vyvolal i několik odpovědí, mezi nimiž mne zaujalo zejména pochopení pro znechucení z Čechů a obhajoba díla Smoljaka a Svěráka (S+S). Opět jsem řešil svůj starý problém "Proč mi skoro nikdo nerozumí?" a vysvětloval. Ta moje hláška opravdu neměla být povzdechem nad úrovní Čechů ani odsouzení S+S. S povrchností panující veřejnému životu bojovala docela jistě i antika a tvrdím, že většina národů dneška s ní má větší potíž než my. Díla S+S mne baví již několik desítek let, ačkoliv jsem si je nezamiloval tolik, jako mnozí známí schopní z paměti citovat repliky často i celých divadelních her. Hlášky a rozmluvy jsou vtipné, ovšem když někdy před pětadvaceti lety okolí vidělo jakési protirežimní hrdinství (opravdu, nevymýšlím si, tak to bylo) v karikování snah a étosu českého obrození, nerozumněl jsem tomu. Zesměšňovat Marxe, to by byla tehdy jiná frajeřina... Ale snad ani autoři nehledali v obrození zástupný terč za panující režim ultralevice, to jim nechci vkládat do úst a per, to jen doba byla šílená a nutila lidi číst mezi řádky i tam, kde nic nebylo, nebo bylo něco zcela jiného.

Aby nešlo jen o toho Smoljaka a český rozměr, doplním ještě příklady Evita. Tedy muzikál Evita. Ten mě ani nepobavil ani nezajímal, ale pochopitelně muzikálovým nadšencům návštěvy a vztah k právě tomuto dílku nevyčítám. Zavrženíhodné je, když kvůli kladnému vztahu k muzikálu Evita člověk způsobilý k právním úkonům není schopný kriticky a objektivně posoudit její historickou roli nebo celý tzv. "perónismus".

Proto všechno raději doplňuji alespoň náznak, kam výše uvedený text tedy směřuje - pěně dní a komediantům neunikneme, dobré však je čas od času si připomenout, že pod tou pěnou a filmovými hláškami (lhaním politiků, mínkotvůrnou angažovaností novinářů, emocemi manželů, rodin a sousedů, sportovních klání, ...) je i nějaká podstata poznání a vztahů bez níž by pěna ani nevznikala.

Teď mě ještě napadá, že by bylo zajímavé bedlivěji prostudovat, nakolik přinejmenším jeden z autorského dua S+S odolal v pozdějších dobách ve svých velmi politických komentářích svodům laciného "eurohujerství", když už dal vzniknout významu poloviny tohoto výrazu. Ještě lákavější je možná spojení s tématem proměny hudebníka Kocába v divného patrona ze svého vlastního textu ... v podobném časovém období - námět snad brzy využiji nebo dávám tímto k dispozici.


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jiří Hojer | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.