Dnešní datum: 21. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Jak jsme se vyrovnali s komunismem

Uvahy

* Jak jsme se vyrovnali s komunismem

Vydáno dne 23. 11. 2003

Bylo naprosto zřejmé, že 40 let komunistického panství bude velmi nelehké napravovat a to ať se jedná o stránku ekonomickou, politickou či sociální. Málo kdo však předpokládal, že Češi vyrovnání provedou naprosto unikátním způsobem, jaksi do ztracena.

Když se jen drobně ohlédneme do těch "dávných dob" zjistíme, že protikomunistický odboj byl tak drobný, že prakticky neexistoval. Komunistických voleb v roce 1971 se účastnilo 99,41 % voličů, v roce 1976 za účasti 99,7 % a v roce 1981 se účastnilo 99,51 % voličů, kteří se v 99,96% vyjádřili pro kandidáty tzv. Národní fronty. Mezi státem, stranou a občany se vyvinul zajímavý vztah vzájemné kooperace a koexistence, lidé se naučili s komunismem a v komunismu žít. Když se podepisovala anticharta, byli přítomni prakticky všechny elity tehdejší české kultury. Kromě drobných vyjímek nebylo v této zemi snad nikoho, kdo by se alespoň drobně tzv. "nesmočil s režimem", žádná rodina nezůstala ušetřena členů strany nebo konfidentů STB. Nebýt ekonomického neúspěchu socialistické direktivně řízené ekonomiky, která v kontrastu s rostoucí prosperitou západních sousedů se stávala čím dál tím zřetelnější, zřejmě by dnes v ČR byl stejný politický režim, jako jsou současné režimy ve Vietnamu nebo Číně.

Současný alarmující vztah Čechů k aktivnímu komunismu je vyjádřitelný například i tím, že 658 500 voličů KSČM v roce 1998 se zvýšilo na hrozivých 882 653 voličů v roce 2002, což činí 18,51% voličů. Existují oblasti a obce, kde komunisté mají i více jak polovinu voličstva, jak je tomu v obci Hostěradice na Znojemsku, kde v posledních volbách KSČM získala 50,7 % odevzdaných hlasů. Zarážející je i fakt, že 55% našich spoluobčanů si myslí, že bratři Mašínové, kteří v boji proti komunismu zastřelili několik lidí, jsou vrazi. Stejné procento našich spoluobčanů se zároveň domnívá, že proti komunistickému teroru by se nemělo bojovat všemi prostředky. Podivný jednostranný "humanismus" ohnutých páteří a zbabělých duší je naprosto typickým projevem lidí, kteří sami nebyli schopni čelit tomuto zlu, a proto si vytvořili legitimační teorie o nepřípustnosti takového boje, aby sami sebe před sebou samými očistili.

Mnohem děsivější je však společenské klima, které toleruje bývalé komunistické a svazácké činovníky, agenty STB, nomenklaturní kádry a další s poukazem na jejich odbornost. Elity kultury, ekonomiky, politiky i školství jsou sice možná odborně fundované, jejich mravní hodnota je však velmi nízká. Vyrovnání se z komunistickou minulostí se tak odkládá, mravní zkáza, kterou komunismus v naší zemi svou politikou teroru, udavačství a všude přítomného strachu přivodil je nadále jako pochodeň přenášena těmi, kteří onou mravní zkažeností žili a většinou ji mistrně dokázali využívat. Je otázkou, zda bylo jiné cesty, zda by se v roce 1989 našlo vůbec v infikované společnosti dostatečné množství čestných jedinců, sebevědomých a odvážných lidí, kteří by byli schopni stát upřímně a dobře spravovat.

Růst preferencí KSČM, stále výraznější posilování výkonné moci i neochota občanů ČR se aktivně zapojovat do tvorby občanské společnosti či hájit svá občanská práva napovídají, že v budoucnosti se můžeme dočkat i toho, že se tentokrát budeme vyrovnávat s naší "demokratickou" minulostí. V tomto ohledu jsme 14 let od pádu komunistické vlády promarnili. Mladí lidé, na které jediné by v této chvíli bylo správné spoléhat, jsou bohužel decimováni prostřednictvím drog, pokleslé masové kultury a oligarchických a klientských spletenců, kteří jim brání se efektivně uplatňovat. Vyrovnali jsme se sice sametově unikátním způsobem, ale ve svém důsledku tak, že k žádnému vyrovnání, sebereflexím ani poučení vlastně nedošlo.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jaroslav Janovec | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.