Dnešní datum: 18. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Je nebezpečné neprotestovat proti další americké válce

Uvahy

* Je nebezpečné neprotestovat proti další americké válce

Vydáno dne 30. 01. 2003

Je velkým neštěstím lidstva, že neustále zapomíná a ještě větším, že lidé mají sklony nevidět dále než za okraj svého kraje. To co dnes hrozí Iráku, může jednou hrozit dalšímu slabému státu, protože mocnost, kterou zaslepila pýcha, se rozhodla nerespektovat zdravý rozum a z takového stavu nebude jen tak vyléčena. Irák musí být potrestán za to, že chce vlastnit zbraně hromadného ničení. Paradoxně jej však chce potrestat stát, který sám tyto zbraně vlastní a ještě tu nejhrozivější z nich jako jediný použil. Je to stejné, jako kdyby mě někdo násilně nutil nekouřit, ačkoliv by sám držel v ruce zapálenou cigaretu.

Není na škodu na začátku připomenout, že podle mezinárodního práva není protiprávní vlastnit zbraně hromadného ničení, pokud daný stát nepřistoupil k smlouvám tuto oblast regulujícím. Člověk, který je schopen přemýšlet, již dávno pochopil, že všechny ty skvostné "důvody", jimiž agresoři zastírají své skutečné zájmy, jsou jen propagandou. Není to nic nového ani nic objevného, jen mne zaráží, kolik ještě lidí dokáže uvěřit všem těm svatým důvodům, které v historii lidstva zastíraly ty nejhrůznější zločiny. Je skutečně nebezpečné neprotestovat, ačkoliv osobně nejsem vůbec žádným příznivcem Iráku a už vůbec ne jeho arogantního vůdce.

Agresoři jsou často nekriticky optimističtí. V tomto případě nikoliv neprávem. Americká válečná mašinérie si po celé minulé století mnohokrát vyzkoušela, jak nejlépe decimovat oběť, aniž by sama utrpěla větších ztrát. Tentokrát se agresor (o jeho vazalech nemá smysl příliš mluvit) neobává prakticky ničeho. Již dnes pomalu odhaluje své "mírové plány", které jsou tím nejodvážnějším přiznáním, které lze za historii lidstva u agresora objevit. Jejich stručný ďábelský plán říká vše. Nejprve je nutné svrhnout režim, pak ustanovit mezinárodní protektorát a nakonec rekonstruovat zemi z ropného bohatství. Nikoliv tedy umožnit Iráku demokratický vývoj, ale rovnou protektorát nad těmi neuváženými barbary, kteří si neumí zřejmě americké demokracie vážit. Dokáži si naprosto přesně představit nadšení amerických naftařských a olejářských společností, které cítí, že jim nastávají zlaté časy. Kdo jiný totiž bude řídit mezinárodní protektorát i tzv. obnovu země, než právě oni. Kdo jiný bude mít z této války prospěch. Je to válka o ropu a kdo to nevidí, je slepec !

Historie se neustále opakuje. Kolikrát se již stal malý státeček kořistí velkých, kteří pod vidinou ekonomických výhod neváhají takovou zem vysát až na morek. V dnešním mobilním světě jde vše mnohem rychleji. Spojené státy to vědí, stejně jako vědí, že kromě velkých a silných států mohou zlikvidovat kohokoliv - snadno a levně. Žádná kořistnická válka není ospravedlnitelná, ani když ji opředete sítí vznešených slov a ideálů, které chcete jakoby chránit.

Jeden paradox na závěr. Slobodan Miloševič je v Haagu souzen mimo jiné za to, že materiálně a morálně podporoval Srby z Bosny a USA v Maďarsku bude cvičit Iráčany pro boj s panujícím režimem. Myslím, že každý si dokáže představit, jak se tito ozbrojenci budou po návratu do své země chovat k lidem loajálním s režimem. Ostatně Talibové jsou také produktem americké politiky nevměšování. Je nebezpečné neprotestovat!


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jaroslav Janovec | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.