Dnešní datum: 15. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Kde se krize zastaví?

Uvahy

* Kde se krize zastaví?

Vydáno dne 31. 01. 2009

Smrt Evropy Média a politici mlhavě odhadují očekávaný vývoj krize na základě teoretických dohadů a ekonomických teorií minulého století. Budoucí ekonomický vývoj, tedy jeho výsledek, lze přitom na základě faktů předpovědět celkem snadno.

Už více než deset let řeším změny ve firmách různého typu. Získal jsem celkem značný přehled, z něhož plynou mé názory.

Přibližně před pěti lety jsem řešil jednu z poptávek na zefektivnění výroby. Ve firmě pracovalo přibližně 300 zaměstnanců. Zisk byl v jednotkách procent. Předběžně jsem odhadl možné změny, které mohou zvýšit ziskovost až na 15%. Poptávka po produktech zmíněné firmy byla velká a majitel si vypomáhal subdodávkami s Číny.

Návrh zefektivnění jsem předložil, ale majitel firmy jej odmítl. Seriózně mi vše vysvětlil a ukázal na číslech:

„Výrobní kapacity v ČR zcela zruším, je to rizikové. Žádnou výrobu v ČR nebudu vůbec řešit. Vše budu vyrábět v Číně, zde si ponechám jen servis a distribuční síť, výrobu ruším. Ziskovost při dovozu z Číny je 40%, investice minimální, výrobní kapacita neomezená. Když to neudělám já, udělá to konkurence. Kdybych to neudělal, může někdo snížit ceny o 20% a zkrachuji. K tomu stejně jednou dojde, na to nebudu čekat.“

Nebyl to ojedinělý případ, tyhle „přesuny“ se staly světovým trendem. Už tehdy bylo jasné, že vše, co lze ve stejné kvalitě vyrábět v Asii či jinde, se tam vyrábět bude. Přesuny pokračovaly stále rychleji. Dnes stojí v Číně továrny většiny světových renomovaných značek. Kdo by také investoval do výroby v zemích, kde na příslušné výrobě nelze vydělat. Už tehdy mi bylo jasné, že většina výrobních odvětví nemá v ČR, Evropě i USA žádnou budoucnost. Je to jen otázka času.

Prudký pokles poptávky, který přišel v důsledku saturace dluhů (Pohádkám o finanční krizi z hypoték jsem nikdy nevěřil), vše značně urychlil. Pokles poptávky nutí prodejce, a tedy i výrobce ke snižování cen. Výrobci omezují výrobní kapacity. Velké mezinárodní firmy to mají celkem jednoduché. Zruší výrobu v USA a Evropě a vystačí si s výrobní kapacitou, kterou mají v Číně. Výrobní firmy, které v Číně žádné továrny nemají, krachují a krachovat budou.

Pokles světové poptávky dopadá i na Čínu. Dopad je však paradoxně horší pro nás. Prudký růst kvalitních výrob zvyšoval poptávku po kvalifikované pracovní síle. Důsledkem byl růst mzdových nákladů, a ten se nyní zastavil.

Vraťme se tedy k nám. Kdy se pokles poptávky zastaví? Krachy firem a omezování výrob vedou k omezování investic. Lze předpokládat, že se soukromé investice přiblíží nule. To má nejhorší dopad na výrobce strojů a výrobních zařízení. Soukromá spotřeba se postupně zredukuje na zboží denní potřeby.

Celková hloubka našich problémů bude do značné míry závislá na původu zboží denní potřeby. Dokud bude setrvávat významný podíl dovozu, budou ubývat další pracovní místa. Nezaměstnanost v desítkách procent je neodvratnou realitou. Jsem přesvědčen, že to lze celkem snadno spočítat.

Žádná firma, která vyrábí zboží, které lze ve srovnatelné kvalitě vyrobit v zahraničí s nižšími náklady, krizi nepřežije. A takových je hodně. Automobilky a výrobci strojů mají dnes potíže, ale zatím se bát nemusejí. Jejich produkty zatím Číńané tak dobře neumějí.

Budoucnost ekonomického vývoje v komerční sféře je víceméně jasná (netuším, zda je to jasné i našim národohospodářům v politice). Dotace bankám a firmám tento vývoj nemohou významně ovlivnit. Nejasný je ekonomický a společenský vývoj státu. Nulové zisky, znamenají nulový daňový výnos ze zisku. To se projeví hlavně v roce 2010. Pokles zaměstnanosti znamená pokles výnosů z daní s příjmů – to se projeví okamžitě. Pokles prodeje se projevuje poklesem výnosů DPH – to se projeví okamžitě. Růst nezaměstnanosti zvýší sociální výdaje. Snad to má pan Kalousek dobře spočítané, ale mně ty jím prezentované plánované deficity nějak nesedí.

Ale i kdyby, horší bude situace v roce 2010, tedy po krizi. Většina výrob se už nevpamatuje, nebude k tomu důvod. Krize je přece o tom, že z trhu zmizí nekonkurenceschopné firmy. Jen si málokdo uvědomuje, že jsou to celé odvětví a že příčiny konkurenceschopnosti vyplývají z politické doktríny, kterou oficiálně nelze zpochybnit.

Pokrizová ekonomika bude tedy založena na výrobě aut a strojů exportovaných do Číny a Ruska. Za to co utržíme, budeme muset nakoupit ropu, plyn a spotřební zboží pro všechny. Potraviny si snad dokážeme vyrobit sami, i když ani to dnes tak nevypadá.

Převzato z webu autora


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Ivo Vašíček | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.