Dnešní datum: 15. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Kultura >> Koncert Tomáše Hameta 28. září v Praze

Kultura

* Koncert Tomáše Hameta 28. září v Praze

Vydáno dne 04. 10. 2008

Tomas Hamet Své kulturně-politické turné, jak bychom mohli nazvat sérii koncertů Tomáše Hameta ve spolupráci s iniciativou D.O.S.T., zahájil tento současný velmi zajímavý český hudebník, jehož tvorbu bychom mohli nazvat hodnotovou, v Praze, na Hradčanském náměstí, 28. září 2008, u příležitosti svátku sv. Václava.

Datum bylo, jak je na první pohled zřejmé, zvoleno záměrně. Kdo si udělal čas a dorazil v neděli na Hradčanské náměstí, spojil příjemné s užitečným, neboť iniciativa D.O.S.T., která se na akci podílela, pojala koncert, jako kulturně-společenský happening, namířený proti ožehavým problémům dneška – Lisabonské smlouvě a Antidiskriminačnímu zákonu.

Tomáš Hamet ale také využil příležitost k tomu, aby v den, kdy si připomínáme jednoho z největších národních světců, prezentoval své nové album, z něhož v ono příjemné podzimní odpoledne zazněla většina písní. Nový Tomášův počin se jmenuje „Minuta řevu za živé“ a po duálním debutu s folkistou Slávou Šimkem „Te Deum“ a duchovně laděném „Antiheretikonu“ z roku 2004 je „Minuta řevu“ více ze života.

Přibližně hodinu a půl trvající happening přilákal řadu kolemjdoucích. Původní okruh cca 50 účastníků se postupně zvyšoval až na 150. Zazněly Hametovy hity – kupříkladu již zmíněný Antiheretikon, „protiunijní“ Hannibal Ante Portas („…Unia ante Portas, Unie před branami..!“), či písně Křižácká a Chtěl bych jenom říct, které aspirují na hitové skladby celého alba.

Tomášův výstup za vydatné podpory kytaristy a kolegy Milana Vaníčka byl střídán projevy iniciátorů akce D.O.S.T., za kterou se svými projevy vystoupili Mgr. Petr Bahník a Dr. Jiří Hejlek. Mimo nevybíravého „zájmu“ České televize, jejíž redaktoři pociťovali náhlou potřebu překážet poblíž pódia s vystupujícím Hametem (aby se následně ve zprávách o koncertu neobjevila ani zmínka) se akce jednoznačně vydařila. Turisté z Hradčanského náměstí (Hameta si dokonce fotili Japonci) se zastavovali a z jejich výrazů bylo patrné, že o celém výjevu, včetně projevů a transparentů na podiu (NE Lisabonu, STOP Antidiskriminačnímu zákonu) přemýšlejí a to je pozitivní. Jen více takových happeningů! Doufejme, že další kolo turné, tentokrát v Poděbradech, se vydaří minimálně stejně.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.