Dnešní datum: 18. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Malý člověk malým lidičkám

Uvahy

* Malý člověk malým lidičkám

Vydáno dne 12. 04. 2003

Určitě nejsem sám, kdo občas ucítí neuvěřitelně silný pocit vlastní malosti až nicotnosti tváří tvář velkým tlakům nebo událostem, které nás obklopují a které nám dávají zřetelně najevo, že ačkoliv s nimi zásadně nesouhlasíme, nemůžeme s nimi vlastně vůbec nic dělat.

Na tomto pocitu nicotnosti je do určité míry založeno i fungování naší společnosti. Nihilismus širokých mas občanů je doslova láskyplně vypěstováván, čímž je "velkými" profesionálně zajišťována sametová povolnost občanstva, protože se dobře ví, že nicotný "nikdo" nezmůže nic. Dochází tak k celospolečenskému konsensu. Velcí jsou spokojeni s masami občanů, kteří jim příliš nepřekáží v jejich velkých plánech a činech a malý si dost dobře vystačí s pocitem, že tak tomu má a musí být, v kombinaci s možností v soukromí či malých kolektivech na poměry vulgárně reagovat. Jak však reagovat na malého, který se nechce smířit se svou rolí? Označíme jej za extrémistu nebo rovnou teroristu.

Jsem malý člověk, který je ubíjen bezmocí nad neuvěřitelnostmi vyrážejícími dech. Nemohu nic dělat s válkou supervelmoci USA proti jinému svrchovanému státu (jak v případě Jugoslávie, tak i Iráku) a nechápu, jak naše vláda může něco takového podporovat, když více jak 70 % občanů této země je proti takovému postupu. Jsem naprosto bezmocný, když jeden ředitel televize se pohádá se svými obchodními partnery z USA a náš stát (tedy my všichni) za tento čin jednotlivce, který na něm vydělal stovky milionů, musí zaplatit neuvěřitelných 10 miliard korun odškodnění. Jsem naprosto bezmocný , když bez jakéhokoliv mandátu je rozdělena republika, v které žiji, na dvě a i mým jménem je orgánem, který k tomu nemá pražádné zmocnění, přijata ústava, která bude ovládat i můj život. Jsem zcela bezmocný, když vláda financuje i z mých daní nákladnou kampaň (pro vstup ČR do EU) na faktickou likvidaci samostatnosti naší země, kterou tak miluji. Nakonec mi státní moc plivne do tváře, když policie nepřijme mé trestní oznámení na zaměstnance Ministerstva vnitra s odůvodněním, že je toto ministerstvo platí.

Jsem však skutečně tak bezmocný? Zajisté nezvrátím zaběhnutý řád, málokdo si vlastně mého postoje vůbec povšimne, ale mám možnost, jak se těmto věcem stavět na odpor a zachovávat i tím svou čest a hrdost - malý odpor, jak jinak u malého člověka. Mohu samozřejmě bojkotovat americké výrobky, čímž nejvíce zemi založené ne ekonomice mohu uškodit (byť jen velmi málo - až směšně málo), mohu také bojkotovat TV NOVA a snažit se vysvětlovat všem okolo mne, že bez této televize se mohou obejít. Mohu bojovat za opravdovou konstituci a nepokryteckou politiku, aktivně ji vytvářet nebo ve volbách dát hlas těm, kteří jsou schopni v těchto intenzích fungovat. Hlavně však musím sám sebe učit pokoře a lásce ke skutečným hodnotám, žít čestně i opravdově a hodně úsilí věnovat zjišťování, které věci mají smysl, které jsou jen fiktivní, které umnou náhražkou. Až se toto naučím, nebudu již tak bezmocným. Se stoickým klidem stanu nad jejich světem pseudohodnot.

Tento návod je často předmětem kritiky mnohých přátel i nepřátel. Jsem však zabedněný malý člověk a myslím si, že to lze. Nemusím se smiřovat s okovy, a ať už je nad námi cokoliv (bohové, příroda či rozum) učinilo nás to svobodnými bytostmi. Dovoluji si jako malý člověk poradit malým lidičkám, neztrácejte víru v budoucnost, nepodléhejte jejich hře, ani nevěřte pocitu, že s tím vším nemůžete nic udělat. Proti otroctví v jakékoliv podobě můžeme - ba přímo musíme bojovat, ať již si je přinášíme sami, nebo se je nám snaží naordinovat někdo jiný.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jaroslav Janovec | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.