Dnešní datum: 21. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Meziřádek; Blatter a Chládek

Uvahy

* Meziřádek; Blatter a Chládek

Vydáno dne 17. 06. 2015

Český exministr školství Marcel Chládek a exprezident světového fotbalu (FIFA) Sepp Blatter mohou mít společnou možná jen jednu, dvě či tři věci. Víc nic, možná by si ani nerozuměli. Alespoň jedna z těch věcí je ale natolik zajímavá, že ti dva za rozebrání a úvahu stojí. Ovlivňuje naše životy možná víc než fotbalové asociace a ministerstvo školství dohromady, a to i když zrovna jste učitelé nebo fotbalisti. Pojďme se na ty případy podívat.

Na Blattera i Chládka byl vyvinut na přelomu května a června 2015 značný tlak, aby odešli ze svých funkcí a oba po krátkém odporu podlehli. To za prvé.

U Blattera šlo o korupci, z níž byli obviněni další funkcionáři a pracovníci FIFA ze zemí třetího světa úřady USA, u Chládka šlo o obvinění jeho samého z dlouhodobé hrubosti a zneužití postavení vůči podřízeným, obzvláště opačného pohlaví. V tom podobnost žádnou nehledám. Jakkoliv zřetelně zatím nebylo prokázáno nic trestného žádnému z nich, v obou případech nemám zvláštní důvod hájit takto svržené šéfy ani jistotu jejich mravní čistoty. Přidělení světového fotbalového šampionátu do horoucích, zato bohatých zeměpisných šířek a délek Kataru v roce 2022 jistě souviselo více s penězi než se sportem samotným. A Chládkovy školské reformy vyvažovaly zajímavé nápady hrubým populismem - zastoupeným například tablety pro prvňáčky zdarma - tak zřetelně, že mé sympatie Marcel Ch. zdaleka neměl. Přinejmenším jsou oba nahraditelní (jako většina z nás i "nich"), to za druhé.

Teprve třetí společný rys obou kampaní je důvodem pro sepsání článku. Máte pocit, že úřady USA běžně řeší korupci cizích občanů páchanou a s důsledky mimo jejich územní působnost ve sportu, který v Severní Americe zdaleka nehraje prim oblíbenosti? Máte pocit, že čeští novináři průběžně sledují zda čeští šéfové, politici nebo aspoň ministři nezneužívají svého postavení vůči podřízeným, nejsou na ně sprostí, nechtějí po nich nezaplacené přesčasy, výkony na hranici fyzických či psychických možností pod hrozbou výpovědi, atd.? Jestli takový pocit máte, jste asi spokojeným mimoněm žijícím na planetě mainstream nebo aspoň na Mladé frontě. Já tvrdím, že je to naopak. V obou případech. A že se takové účelové kampaně nespouštějí beze smyslu, je snad také jasné.

O jaký smysl jde, můžeme pouze spekulovat. S přesvědčením tvrdím jen, že šlo o zřejmou zástěrku, krytí jiných záměrů, jakkoliv bych z plného srdce fandil emerickým úřadům systematicky honícím korupčníky z celého světa, když už mají doma korupci nejspíš vymýcenou a českým novinářům tvrdošíjně chránícím zneužívané české zaměstnance.

Zaspekulovat si ale snad ještě můžeme. Bývalý pan júesrejdar Klvaňa a jeho druzi snad ještě chystaný evroouřad na boj s (tou špatnou) propagandou nedostali. Američanům třeba nemusí ležet v žaludku až tolik očekávaný počet úžehů a úpalů kopálistů v Kataru v roce 2022, jakkoliv bych takovou obavu sdílel a byl bych vděčen za zásah rozumu do prohnilého soukolí komerčního fotbalu. Spíš může vadit šampionát přidělený Rusku v roce 2018, neodpovídá to více současným geopolitickým tendencím? Pokusné balónky ohledně bojkotu či přesunu již vypuštěny byly. A čemu mohla posloužit Chládkova sražená hlava? Nějaké ty kauzy přehlušeny byly, vzpomenout můžeme na podporu biopaliv, pro které hlasovali i kolegové profitujícího ministra financí a majitele Agrofertu a Mladé fronty DNES Babiše. Premiér zase obnovil pověst rychlého odstřelovače stranických kolegů, možná to potřeboval. Třeba v tom bylo i něco jiného.

Nebezpečné na obou případech tedy nejsou přímé dopady obou kampaní. Příznačné je, že prvoplánovou legendu se nikdo z českého mediálního mainstreamu nepokouší rozkrýt a jen se ochotně přetiskují a přezvýkávají tiskové zprávy vymyšlené PR manažery za dost možná zcela nemravnými účely. Na ovčí povahu svého stádečka si zvykli již tak, že čím dál víc ovcím jejich postavení musí docházet, zatím je však pohodlnější pochodovat ve stádečku. Ještě že se u nás snad ještě neztratilo umění četby mezi řádky a takto nás jen dále vycvičí. U dalšího meziřádku se těším nashledanou.


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jindřich Domácí | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.