Dnešní datum: 15. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Na brzkou shledanou, Piráti!

Uvahy

* Na brzkou shledanou, Piráti!

Vydáno dne 13. 09. 2010

DOST 2 V pátek 10. září zveřejnila Česká pirátská strana (ČPS) prohlášení, v jehož úvodu vyzývá kandidáty za Suverenitu-blok Jany Bobošíkové, kteří jsou na společné koaliční kandidátce Změna pro Prahu 4, aby se distancovali od podpisu Manifestu D.O.S.T. Janou Bobošíkovou. Zarazilo mě již to, že jedna politická strana vyzývá členy strany jiné, navíc strany nepochybně spřátelené, aby se distancovali od jednání svého celostátního volebního lídra. Přišlo mi to přinejmenším - neobvyklé. Zdůvodnění oné výzvy však už považuji za skutečnou nehoráznost: "Iniciativa D.O.S.T., které Jana Bobošíková oficiálně vyjádřila podporu v pondělí 30. srpna, je antiliberální, xenofobní a nacionalistické uskupení, které si pohrává také s náboženským radikalismem."

Proti takovému výroku musím důrazně protestovat. Jednak jako předseda Akce D.O.S.T., jednak proto, že za Suverenitu kandiduji v Praze 11 do Senátu. A v neposlední řadě také proto, že si Jany Bobošíkové velmi vážím pro její nezlomné vlastenectví a pro její hrdost na to, že je Češka, zkrátka pro všechnu tu její setrvalou osobní statečnost, kterou dává veřejně najevo i tím, že již druhým rokem s námi úzce spolupracuje, přičemž její kurážné proslovy na našich demonstracích jsou jen viditelnou částí oné dlouhodobé spolupráce. Spolupráce, s kterou se nikdy nijak netajila, a její nedávný podpis Manifestu D.O.S.T. z listopadu 2007 tak byl jen formálním stvrzením faktického stavu. Leč pro ČPS zřejmě teprve v ten okamžik podpořila "antiliberály, xenofoby a nacionalisty, pohrávající si navíc s náboženským radikalismem".

Mnohem zásadnější otázkou ale je, v čem tedy ČPS onen "antiliberalismus, xenofobii, nacionalismus a náboženský radikalismus" spatřila. Z jejího pátečního prohlášení vyplývá, že v onom Manifestu D.O.S.T., když tedy teprve jeho podpis ČPS tak popudil. Podívejme se proto, co se v onom dokumentu praví, co tedy signatář svým podpisem stvrzuje. A to nikoli "mimo jiné", nýbrž do slova a do písmene - nic více a nic méně:

Manifest D.O.S.T.

- Uznávám rodinu založenou na manželském svazku muže a ženy za základní výraz lidské sounáležitosti a odmítám snahy o její demontáž.

- Uznávám nestejnost a komplementaritu muže a ženy a odmítám shora řízený program bezpohlavní společnosti.

- Uznávám výsostné právo rodičů na hodnotovou výchovu potomků v souladu s přirozenými mravními normami a odmítám snahy o ideologizaci školních výchovně-vzdělávacích programů.

- Uznávám hodnotu právního státu a principu presumpce neviny a odmítám jakékoli pokusy o porušení tohoto principu i snahy vnést do české legislativy vágní, právně irelevantní termíny, např. "extremismus".

- Uznávám hodnotu národa a vlasti jako konstitutivní prvek utváření lidské osobnosti a odmítám se rozplynout v tavicím kotlíku vykořeněného kosmopolitismu.

- Uznávám hodnotu autentického náboženství a odmítám jeho řízené odstraňování z veřejného života, ale také jeho zneužívání pro nenáboženské cíle.

- Uznávám západní, anticko-křesťanské kořeny naší tradiční kultury a odmítám její účelové "úpravy" v duchu tzv. politické korektnosti.

- Uznávám relativní hodnotu různých lidských kultur a odmítám snahy o jejich umělou nivelizaci za účelem utvoření jediného multikulturního "světového názoru".

- Uznávám nedotknutelnost soukromého vlastnictví a odmítám snahy o zpochybnění této nedotknutelnosti.

A z těchto devíti bodů se také odvíjí jedna z podstatných úloh iniciativy D.O.S.T. - bránit v naší zemi svobodu před těmi lidmi, kteří (samozřejmě v novém převleku a s jinými zaklínadly) usilují v tom či jiném ohledu o návrat starých poměrů, v nichž mimo jiné kdejaká zlovolně falešná nebo jen potměšile rozmazaná nálepka ničila lidské životy. Na nesčetných příkladech může vidět ten, kdo vidět ještě chce, jak jsou den za dnem oklešťovány občanské svobody, jak stát po nás zase začíná slídit na každém kroku, jak nám dokonce doporučuje, jak máme "správně" vychovávat své děti či jak "korektně" hovořit. A jak se vytrácí svrchovanost naší země. Vidí to samozřejmě i Jana Bobošíková, a bylo proto přirozené, že se nám postavila po bok. A jsme tomu moc a moc rádi a víme, že je to v dnešní době další důkaz o její statečnosti a nezlomnosti.

Jedna věc mi ale vrtá hlavou. ČPS ve zdůvodnění své výzvy ještě uvedla, že text Manifestu D.O.S.T. je v přímém rozporu s jejími stanovami. Nezbylo mi tedy, než si je přečíst. A vrtá mi teď hlavou, proč po našem boku (vedle jiných politických stran) nestojí už dávno i Česká pirátská strana. Když podle Základních ustanovení svých stanov chce například "prosazovat a podporovat svobodu slova a vyjadřování, demokracii a maximální zapojení veřejnosti do rozhodování" či "všemi zákonnými prostředky bojovat proti zneužívání zákonů k omezování svobody ".

Takže: Moc se na vás těšíme, Piráti! Nesmíte hned věřit všemu, co vám kdo napovídá. Jako ta vámi zmiňovaná paní Šojdrová. Ono totiž vlastenectví a hrdost na svůj národ není nutně "ten" nacionalismus. A oprávněná starost o osud vlastního národa nutně není "ta" xenofobie. A uznávání křesťanských hodnot a jejich hájení a prosazování ještě ani zdaleka není náboženský radikalismus, možná právě naopak. No, a k tomu našemu údajnému "antiliberalismu" jen tolik, že protinožcem politického liberalismu je přece podle renomovaných politologů konzervatismus, případně tradicionalismus. Jenže ten, kdo vás chtěl svést, dobře věděl, že taková označení by ve vás asi žádné emoce nevzbudila. A tak se muselo terminologicky přisolit a připepřit. Až z toho pro vás ti kuchtíci bůhvíodkud navařili onen prapodivný guláš: "Antiliberálové, xenofobové a nacionalisti, kteří si pohrávají i s náboženským radikalismem."

Nebaštěte jim ho! A na brzkou shledanou, milovníci svobody! Třeba už při letošním "Pochodu na Hrad" v den sv. Václava. Sraz je zase ve tři odpoledne na Malostranském.

Vyšlo na webu Parlamentních listů


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Dr. Ladislav Bátora | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.