Dnešní datum: 15. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Normalizace na UK: Bátora zažívá déjàvu roku 1975

Uvahy

* Normalizace na UK: Bátora zažívá déjàvu roku 1975

Vydáno dne 22. 03. 2011

Ladislav Bátora Hon na Ladislava Bátoru nabírá tragikomických rozměrů. Distancovala se od něj jeho alma mater. Jako v roce 1975.

Předseda občanského sdružení Akce D.O.S.T. Ladislav Bátora měl být náměstkem ministra školství Josefa Dobeše. Po hysterické reakci české politické a mediální scény se jím nestane. Dobeš si proto alespoň vymínil, že mu bude Bátora dělat na ministerstvu poradce.

I to je ale některým lidem trnem v oku. Proti jeho angažmá se postavili někteří čeští akademici, kteří si prý Bátoru na ministerstvu nepřejou - ani jako poradce.

Minulý čtvrtek se totiž Vědecká rada Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze usnesla, že „lidé s podobnými xenofobními postoji by neměli zastávat žádné podobné funkce,“ jak se nechal slyšet děkan fakulty Michal Stehlík.

"Vědecká rada Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze nesouhlasí s návrhem angažování pana Ladislava Bátory do struktur vedení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Jsme přesvědčeni, že lidé s podobnými xenofobními postoji by neměli zastávat žádné podobné funkce. Vyzýváme i další součásti akademické obce, aby se k tomuto našemu stanovisku připojily," stojí v prohlášení.

Historie se opakuje. I kulisy jsou stejné

Skandální prohlášení (skandální proto, že se neopírá o žádné důkazy, pouze se veze na vzedmuté vlně mediálních protibátorovských vášní) je o to pikantnější, že pochází od fakulty, která Bátoru už jednou z politických důvodů vyloučila. A to před 36 lety v době normalizace.

"Vylučovat z akademické půdy člověka, který z ní byl poprvé vyloučen už v roce 1975? A nota bene to iniciuje fakulta, která provedla to první vyloučení před 36 lety... Za politické postoje?" kroutí hlavou Bátora ve svém vyjádření pro Prvnizpravy.cz.

Absurdnost situace ho přiměla, aby děkanu Stehlíkovi napsal otevřený dopis. - celý dopis čtěte zde

"Ve čtvrtek 17. března jste mi ale nečekaně připomněl událost nemilou, která se odehrála počátkem roku 1972. Kárná komise FF UK tehdy pod vedením prof. Václava Křístka zevrubně zkoumala moje protikomunistické a antisovětské názory a aktivity a na závěrečné zasedání si mě přizvala k vyslechnutí. V úvodu jsem byl seznámen s tím, že je mi mimo jiné kladeno za vinu, že jsem v letech 1968 až 1970 zakládal protistátní skupiny, ve kterých jsme tiskli a distribuovali ilegální tiskoviny, že jsem vytvářel nátlak na své spolužáky, aby zaujímali antisovětské postoje, že jsem pronesl výrok “až vystuduji, uteču na Západ,” že jsem pořizoval seznamy osob, které navštěvovaly sovětskou vojenskou nemocnici, ba dokonce jsem byl obviněn, že můj otec si nechal na protest proti sovětské okupaci naší vlasti narůst plnovous... No, bylo toho hodně, takže jsem měl asi velké štěstí, že tehdy to skončilo jen varovnou veřejnou důtkou," napsal v něm Stehlíkovi Bátora.

Připomněl ale, že tehdy se mohl alespoň hájit. "Ovšem - jak vidno, ne tak dnes. A pomíjím pro tentokrát všechny jiné útoky, které v podmínkách veřejného lynče už týdny podstupuji a ještě podstupovat možná budu muset. Mám zde konkrétně na mysli zasedání Vědecké rady FF UK, která mi 17. března 2011 k 59. narozeninám nadělila prapodivný dárek, pod jehož zveřejněním jste jako jediný podepsán," uvedl Bátora a odcitoval prohlášení vědecké rady.

"Protože mi tentokrát nebylo umožněno, abych se - na rozdíl od těch výše uvedených dvou případů z totalitní éry - mohl před vynesením “verdiktu” hájit, žádám Vás, pane děkane, abyste mi sdělil alespoň ex post, kde jste se setkal s nějakým mým xenofobním názorem," píše Bátora Stehlíkovi.

"Laskavě mi proto sdělte, ve kterém mém písemném nebo ústním projevu jste spatřil nebo zaslechl takovou míru xenofobie, že Vás to přimělo k tomu, že nejen nesouhlasíte s mým eventuálním působením na ministerstvu školství, ale navíc jste vyzval všechny ostatní vysoké školy k mé ostrakizaci. A znovu připomínám - bez toho, že bych byl předtím vyslechnut, bez toho, že by mi bylo umožněno cokoli k tomu říci. Je to pro mě i v časech tak zvané politické korektnosti přístup dosud neslýchaný a krajně nejen mě pobuřující. A zároveň je to nesmírně varovné pro všechny občany, přinejmenším pro pamětníky časů minulých," tvrdí.

V závěru dopisu Stehlíka pozval na diskuzní večer pořádaný Akcí D.O.S.T. pod názvem Hovory na pravici II., který bude věnován právě tzv. bátoriádě.

"Tam budete mít příležitost svoje negativní stanovisko vůči mé osobě, jež veřejně šíříte, vysvětlit a obhájit. A dávám čestné slovo, že pokud to dokážete, nepřekročím už práh ministerstva školství. Současně Vás ovšem žádám, abyste na uvedeném shromáždění zveřejnil, kdo z členů Vědecké rady FF UK byl v minulosti členem KSČ, která byla prohlášena za zločineckou organizaci, protože si takovou informaci za dané situace zasloužím nejen já, ale celá česká veřejnost," uzavřel Bátora svůj dopis.

Kouzlo nechtěného

Je už jen paradoxem, že tatáž škola, která Bátoru skandalizuje pro jeho politické názory - a to způsobem, jaký byl obvyklý za komunistického režimu - se prohlašuje za místo, kde údajně kvetou ideály svobody.

Právě letos totiž fakulta vyhlásila tzv. Rok svobody slova: "Filozofická fakulta UK se rozhodla vyhlásit rok 2011 ve svých aktivitách Rokem svobody slova. Ústřední akcí tohoto roku bude bezesporu připomínka prvního vysílání Rádia Svobodná Evropa v květnu 2011. Chceme však v rámci dalších akcí připomenout hodnotu svobody slova, a to i v demokratické společnosti. Právě akademická půda by přitom měla být dlouhodobě prostorem pro tuto svobodu a do jisté míry také jejím garantem. Chceme připomínat nutnost kritického myšlení a otevřeného vyjadřování názorů," píše na webových stránkách Stehlík.

Tentýž Stehlík, který volá po zničení Bátory za jeho údajné "xenofobní postoje".

Není to výsměch?

První zprávy


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Adam Bartoš | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.