Dnešní datum: 24. 08. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Ostatní >> Otevřený dopis redakci Týdne

Ostatní

* Otevřený dopis redakci Týdne

Vydáno dne 19. 03. 2012

tyden Vážený pan
František Nachtigall
šéfredaktor listu Týden

V Praze, dne 19. března 2012

Vážený pane šéfredaktore,
obracím se na Vás coby vedoucího listu Týden, jehož síťová odnož www.Tyden.cz zveřejnila ve čtvrtek, dne 15. t. m., článek pana Marka Přibila „Národní myšlenka opět provokuje“ (byl dostupný na této adrese: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/batoruv-syn-laka-ctenare-na-plynovaci-automobil_228175.html. Šlo o hlavní článek na úvodní stránce vašich zpravodajských stránek, a jeho autor se snažil čtenářům vsugerovat, že v hlavičce našich stránek, údajně vedených panem Alexandrem Bátorou, je v posměšném kontextu zobrazen speciálně upravený nákladní vůz používaný nacisty k vraždění lidí. A dodal též, že tento fakt jistě přidělá nemalé starosti jeho otci Ladislavovi. Jakožto předseda o. s. Národní myšlenka cítím povinnost Vás upozornit na několik skutečností, se kterými je výše zmíněný nešťastný text v hlubokém rozporu.

Předně, můj přítel a kolega pan Alexandr Bátora nikdy nebyl šéfredaktorem internetových stránek občanského sdružení Národní myšlenka; je pouze šéfredaktorem stejnojmenné tištěné revue. A i bez ohledu na vztah pana Alexandra Bátory k provozu našeho webu, je spojování hlavičky našich stránek s osobou jeho otce Ladislava neopodstatněné. Co se onoho automobilu samotného týká, tak na zjevně nesmyslnou úvahu pana redaktora Přibila už byla redakce Týdne dostatečně upozorněna vašimi vlastními čtenáři, čehož důkazem je pro nás i stažení předmětného článku. Ponechejme tedy stranou původ onoho vozu v hlavičce (ve kterém čtenáři správně poznali improvisovaný obrněný vůz), byť obvinění polských protiněmeckých povstalců z páchání holocaustu nepostrádá prvky stihomamu. Co ovšem nemohu pochopit, jsou formulace, doslova prošpikované obraty pravděpodobně, zřejmě, mohl by se. Tyto větné konstrukce ukazují, že autor buď neměl ověřené informace anebo vědomě lhal. Na každý pád podobné formulace zjevně měly chránit autora i redakci před možným postihem. Všimněte si, prosím, vážený pane šéfredaktore, že nyní nepíši žádné pravděpodobně, nýbrž naopak zjevně. Dalším pozoruhodným počinem je „odborný posudek“ (v tomto případě jsou uvozovky zcela na místě) paní psychiatričky Nikol Čermákové. I s ohledem na jistou (ovšem záměrnou) infantilnost naší současné hlavičky nechápu, kde paní Čermáková vidí zmíněnou recesi a už vůbec ne, jak nalezla a rozpoznala souvztažnost s hromadným vyvražďováním židů v průběhu trvání t. zv. Třetí říše. Anebo výklad cizích názorů dnes pro vaše čtenáře určují pan Přibil s paní Čermákovou?

Ještě před stažením z vašich stránek byl zmíněný po všech stránkách pozoruhodný článek doplněn poznámkou: Nakonec se během dneška ukázalo po upozornění čtenářů, že jde o obrněný vůz Korfanty během slezského povstání (1920). Nicméně provokace webu je zřejmá. Ponechám stranou otázku jazyka a jen si neodpustím krátkou časovou poznámku, že pan redaktor Přibil patří zřejmě mezi avantgardu, která odvrhla větný rozbor ještě před jeho úředně posvěceným zrušením. Zaměřím se však na druhou větu: Nicméně provokace webu je zřejmá. Prosím, mohl byste mi vysvětlit její smysl? Mám dojem, že bychom se měli velmi urazit a pohněvat, neboť přes skutečnost, že snímek, na jehož základě podařený „otvírák“ pana Přibila vznikl, zobrazuje polský bojový vůz z r. 1920, pan Přibil přesto trvá na své logice se vymykající konstrukci, že se jedná o provokaci s německou pojízdnou plynovou komorou. Připomíná mi tím úvahu: Sice se nakonec ukázalo, že zahradník vrahem nebyl. Nicméně šibenici jsme mu dali. Ovšem třeba jsem jen závěr nepochopil, a proto se nechci unáhlit.

I přes skutečnost, že máme s vaším časopisem nedobré zkušenosti z dřívější doby, dlouho jsem Týden považoval za jeden z mála zpravodajských časopisů vycházejících v naší vlasti a v našem rodném jazyce, které nejsou programově zcela neseriosní. Musím však říci, že má-li býti výše zmíněný nešťastný článek ukázkou, kam se bude ubírat úroveň vašeho časopisu, jsem velmi smutný. Proto stále doufám, že šlo o pouhý výstřelek, byť velmi závažný a politováníhodný. Buď totiž pan redaktor Marek Přibil hrubě podcenil svou práci a neověřil si zásadní body své zprávy, anebo napsal svůj článek naprosto zavádějícím způsobem záměrně. Nevím, co je z mého hlediska horší – kromě toho, že mě to u česky píšících novinářů snad již ani nepřekvapuje. Týden se právě zařadil mezi podobnou sebranku, jako je Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, Reflex či Respekt. Bylo-li to cílem redakce, blahopřeji! Ovšem smutné je, že vyšší novinářskou úroveň, než zmíněné listy, mají zřejmě i Haló noviny a Blesk. Vidět holocaust a světový válečný požár za každou stránkou obsahující slovo „národ“, je zjevně postižení mnohých současných rádobyintelektuálů. Znevažování vlastenectví a národovectví patří k bontonu. Hanění pana Ladislava Bátory mají někteří, zdá se (dodávám alibisticky a neadresně), dokonce v popisu práce. A kdybychom náhodou nestíhali plnit plán na tento týden, tak si třeba něco vymyslíme! Kupředu levá! Anebo pravá, hlavně kupředu.

Vážený pane šéfredaktore, věřím, že nyní chápete naše rozhořčení. Předpokládám, že pan Alexandr Bátora si vyřídí svůj osobní spor s panem redaktorem Přibilem sám. Za občanské sdružení Národní myšlenka Vám nabízím toto smírčí gentlemanské řešení. Buď zveřejněte na vašich síťových stránkách coby úvodní článek či ve vašem listě tuto moji reakci spolu s Vaší omluvou rodině Bátorových a občanským sdružením Národní myšlenka a Akce D.O.S.T., a s dovětkem, že pan redaktor Marek Přibil svou práci hrubě odbyl; tím můžeme považovat celou věc za nešťastný omyl. A nebo přiznejte, že šlo o provokaci (nakonec článek tak byl i nadepsán!) a pak nás všechny pozvěte na taliána s křenem a plzeňský Prazdroj (nebojte se, nejsme podzemní armáda čítající statisíce hlav).

Vážený pane šéfredaktore, považujte, prosím, tento dopis za otevřený.

Zůstávám v dokonalé úctě,
Jan Maloušek,
předseda o. s .Národní myšlenka


[Akt. známka: 1,47 / Počet hlasů: 19] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jan Maloušek | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.