Dnešní datum: 16. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Padne knížecí jenerál?

Uvahy

* Padne knížecí jenerál?

Vydáno dne 08. 09. 2011

Schwarzenberg V naší vlasti je schopných (myšleno ve všech smyslech tohoto slova) politiků poskrovnu. O státnících si můžeme nechat jenom zdát. Platí-li poučka, že demokracie je vládou průměrných, pak můžeme odvodit další moudro: že naše novosocialistická postdemokratura produkuje vládu podprůměrných. Jeden z mála státníků (byť, při vší úctě, jistě ne státnických obrů) Miloš Zeman se uchýlil do dobrovolného vyhnanství na opuštěné a divoké Českomoravské vysočině. Václav Klaus, další z dvojice státníků naší současnoti, ustoupil z každodenní politiky na sídlo českých vládců. Jodef Lux, velmistr domluv o domluvách a pokračovatel lidovecké Šrámkovi tradice „dohodli jsme se, že se dohodneme“, zemřel. Jana Bobošíková, snad v mluveném projevu trochu afektovaná, ale argumentačně jistě velmi silná diskutérka a výtečná řečnice, bojuje na samém okraji politické arény. Zkrátka, ve vrcholné politice zůstal jediný (všeho) schopný muž, výtečný diskutér tahající pohotově argumenty z paměti i rukávu, zkušený intrikán a brilantní taktik zákulisních jednání, Miroslav Kalousek. Ne nadarmo se o něm vyjádřil před posledními sněmovními volbami poslanecký veterán a krátkodobý ministr Vlastimil Tlustý: ať volby dopadnou jakkoli, vládnout bude Kalousek. Samozřejmě, Miroslav Kalousek není žádný bůh a občas se pěkně utne, jako každý mistr tesařský. Poměňme jen, kdo jediný od parlamentních voleb v r. 1990 pozval do vládních posic komunistickou stranu. Tenkrát jej tento snad až příliš odvážný pokus stál místo předsedy strany. Však to byla snad jediná situace, kdy byl M. Kalousek na veřejnosti zjevně nervosní - a že měl proč, se ukázalo vzápětí.

Jenomže dnešní situace vypadá, že při "bátoriádě" měl být M. Kalousek o poznání nervosnější, jakkoli z něj čišelo koncentrované sebevědomí. Ať už svou hru rozehrál z jakýchkoli důvodů (pád vlády, vytlačení Věcí veřejných z koalice, předčasné volby), je jasné, že cíle nedosáhl. To se arci může snadno stát i velmistrovi a nemusí to v dlouhodobém horizontu vůbec nic znamenat. Jenže v této situaci svému nejlepšímu polnímu veliteli podtrhla nohy hlava jeho strany, Karel Schwarzenberg. Jistě, Kalouskova záminka byla dosti průhledná, až naivně pitomá. Ale z tohoto titulu mohl předseda K. Schwarzenberg zasáhnout ihned, byť z dovolené, a mohl tím předejít veliké porážce vlastní strany a snažit se uhrát remisu tím, že by na místo zlého M. Kalouska ukázal bodrého předsedu K. Schwarzenberga, který měří spravedlivě všem, i svému prvnímu místopředsedovi a pravé i levé ruce, M. Kalouskovi. Jenže právě tohle K. Schwarzenberg neudělal. Proč? 

Nejjednodušší se zdá vysvětlení, že M. Kalousek skončí a právě jeho útok na zástupný cíl (L. Bátoru) bude zástupným důvodem pro jeho odklizení. V takovém případě by si M. Kalousek naběhl hned na dvoje vidle - jedněmi byla neočekávaně houževnatá obrana L. Bátory a ministra J. Dobeše, druhými pak boční výpad předsedy Kalouskovy domovské stáje K. Schwarzenberga. I mistr tesařský i mistr taktiky se někdy utnou...

Jenže proč by tohle měl K. Schwarzenberg dělat? Vysvětlení, že se chce zbavit před volbami neoblíbeného autora nanejvýše pochybných „reforem pro reformy“ je sice logicky pevné, ale přesto nevěrohodné. Vždyť M. Kalousek je skutečně tahounem strany a přitom nemá ambici ohrozit postavení K. Schwarzenberga, naopak, dovolí-li to zdraví předsedy, jeho podřízený by se mu jistě pokusil co nejlépe připravit cestu na Hrad. Tak proč tedy K. Schwarzenberg činí, co činí?

Ponechme stranou úvahu, že šlo o impulsivní a nepromyšlený krok pod tlakem nanejvýše trapné situace, způsobené právě ministrem M. Kalouskem. Na to je K. Schwarzenberg moc zkušený hráč s vysokým umístěním v tabulce. Pan Kalousek je jistě brilantní taktik, ale možná mu někdy chybí strategický náhled na bojiště. A znalost cílů stran, jež jsou spolu v křížku. Uvažuje v mantinelech „co je výhodné pro M. Kalouska“, možná nanejvýš „co je výhodné pro stranu“, neuvažuje v principech vyššího zájmu, idey ani ideologie, o zájmu národa a státu bezpochyby ani nemluvě. Jenže ne všichni jsou jako on. Sice M. Kalouskovi podobné uvažování dlouhá léta nejen prochází, ale především přináší politické úspěchy, ale to neznamená, že je bezchybné. A K. Schwarzenberg bezpochyby koná ve „vyšším zájmu“, jak ukázal vícekrát, jakkoli to nebyl zájem našeho národa. Ovšem konání ve jménu vyššího zájmu s sebou nese nutnost alespoň čas od času odložit pragmatismus. Ať už jde o uznání Kosova či o pád M. Kalouska. Dost možná, že K. Schwarzenbergovi a jeho souputníkům z havlistické myšlenkové školy M. Kalousek se svým pragmatismem začal vadit. Protože budou potřebovat konat nepragmaticky, ve „vyšším zájmu“. Ať to bude přijetí Eura, přimknutí se k Německu v dobrém i ve zlém na věčné časy a nikdy jinak (spojené s přísahou vytrvání „bis zum bitteren Ende“) či nějaký jiný krok.

Jestli Jeho knížecí Temnost z Černé Hory sesadí svého nejschopnějšího spolupracovníka, znamená to jediné: havlistům se konečně podaří úplná bastardisaci rozhodujících subjektů naší domácí politické scény. Nejen „středolevá“ a „rozkročená středopravá“ strana, ale i ta „konservativní“ se konečně dostane do úplného vleku havlismu-evropeismu. To nakonec nám, skutečným konservativcům a reakčníkům, může být srdečně jedno – ani jedna ze stran nám ze své podstaty nemůže být blízká a jejího osudu rozhodně nemáme důvod želet. Načrtnutý možný vývoj však v sobě nutně obsahuje velikou výhodu: jít do bitvy bez jenerála Kalouska se může všem havlistickým knížatům tuze vymstít.


[Akt. známka: 1,08 / Počet hlasů: 12] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jan Maloušek | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.