Dnešní datum: 25. 06. 2018  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Reportáže >> První tridentská mše v Praze

Reportáže

* První tridentská mše v Praze

Vydáno dne 20. 12. 2000

V sobotu dne 16. 12. 2000 jsem navštívil první tridentskou mši, kterou bylo povoleno v Praze sloužit po odmlce několika desítek let. Povolení vydal arcibiskup Miloslav kardinál Vlk s tím, že tato tradiční mše bude sloužena každou třetí sobotu v měsíci v kostele Nanebevzetí Panny Marie a ctihodného Karla Velikého Msgr. Svobodou. Je to tedy jediné místo v Praze, kde je možno se tridentské mše zúčastnit.

Nezasvěcený člověk si asi pokládá otázku - proč vlastně onu mši nebylo umožněno sloužit již dříve a proč i dnes je její praktikování tolik omezováno? Jedná se o to, že po onom neblahém II. vatikánském koncilu, kdy došlo k hrubé liberalizaci Římskokatolické Církve, byl i mimo jiné změněn mešní řád, tzn. na místo staré, tradiční tridentské mše se začala sloužit mše nová, která se často liší v podstatných věcech od té původní. Jednou z takovýchto odlišností je např. skutečnost, že kněz stojí při bohoslužbě zády k věřícím, což vyplývá z tradičního pojetí poslední večeře Páně, kdy Kristus a jeho učedníci seděli na jedné straně tabule (což bylo v té době naprosto samozřejmé), Kristus v čele, a všichni svorně hleděli k Jeruzalémskému chrámu. Tridentská mše se slouží latinsky a to je další z odlišností od mše nové.

Otázkou zůstává, jaké že to byly okolnosti, které vedly zúčastněné kleriky II. vatikánského koncilu, aby zaměnili starou a staletími ověřenou tradiční mši za novou? Odpověď se přímo nabízí - je více než evidentní, že dnešní Církev je infiltrována různými nepřátelskými a rozbředlými liberály, kteří se ji snaží systematicky zevnitř rozkládat. Existují dnes třeba i takové proudy v Církvi, které se snaží prosadit zrušení celibátu, něco takového je ovšem naprosto nepřípustné. Já osobně jsem pro to, aby se mohly svobodně sloužit obě mše, rozhodně nejsem pro rušení nové, člověk by ale měl mít možnost si vybrat dle vlastního uvážení.

Všem, kteří mají zájem o tridentskou mši, ji mohu jedině doporučit, musím říci, že pro mě byla účast na ní hlubokým duchovním zážitkem. Latiny se nikdo nemusí bát, ještě před začátkem každý dostane texty i s překladem, bohoslužba je převážně zpívaná a texty písní jsou v jazyce českém, kázání je též v češtině. Tridentskou mši tedy můžete navštívit každou třetí sobotu v měsíci od 17 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie a ctihodného Karla Velikého v Praze na Karlově, pro mimopražské zájemce doporučuji kostel sv. Alžběty v Teplicích, kde je tridentská mše sloužena každou druhou sobotu v měsíci se svolením litoměřického biskupa Koukla.


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Oldřich Kubíček | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.