Dnešní datum: 15. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Revoluce byly a budou

Uvahy

* Revoluce byly a budou

Vydáno dne 24. 03. 2009

Ideoboj Každý vládnoucí režim někdy zkolabuje. Příčinou je vznik rozporů ve vlastnictví majetku. Vlastníci a ti, kteří majetek ovládají, ztratí schopnost udržet svoji pozici vůči majetku.

Každý vládnoucí režim se dostal k moci revolucí. Po revoluci dochází vždy k přerozdělování majetku. Majetek je přerozdělován podle loajality a projevených schopností. Poražení, jsou vždy okradeni. Poražení jsou ti, kteří byli nejvíce loajální k poraženému režimu.

Pozn.: Pokud někdo namítne, že v ČR nejvíce zbohatli někteří komunisté, musím souhlasit. Jsou to však komunisté, kteří nebyli loajální s komunistickým režimem. Jsou to lidé, kteří své soudruhy „včas“ hodili přes palubu. Takoví lidé jsou v každé revoluci.

Systém každé moci se opírá o princip loajality. Schopnosti jsou druhořadé, nicméně také důležité.

Čím je člověk loajálnější k vedoucí síle (vůdce, politický systém, byrokratický systém), tím snadněji získává podíl na celkovém bohatství. Ze dvou stejně schopných lidí je vždy ve výhodě ten loalájnější.

Krátce po revoluci je vládní režim nejstabilnější. Majetek je rozdělen ve shodě s loajalitou a schopnostmi. Neschopní jsou na tom hůře, to však není žádný problém. Jsou neschopní, tedy i neschopní vládní systém ohrozit.

U vlastnictví majetku však hraje významnou roli čas. Ten kdo má majetek dříve, získává výhodu nad těmi, kteří ho mají později. Institut dědictví umožňuje nabytí majetku i bez úsilí a schopností.

Oba výše zmíněné faktory postupně vytvářejí rozpor mezi rozložením majetku ve společnosti a rozložením schopností lidí ve společnosti. Schopní lidé se stále častěji ocitají v konkurenční nevýhodě v důsledku toho, že vstoupili na trh příliš pozdě. Nejčastěji je to způsobeno prostě tím, že jsou mladí.

Nespokojenost lidí, kteří si uvědomují diskriminaci svého potenciálu, vytváří prostředí změny. Samozřejmě nemám na mysli domělou diskriminaci menšin či žen. Mám na mysli časouvou diskriminaci těch, kteří se narodili později, a zjistili, že vše už je rozděleno. Nespokojenost schopných se projevuje ve všech vrstvách společnosti.

Vládnoucí režim postupně ztrácí schopnost motivovat loajalitu. S loajalitou je to podobné jako s majetkem. Ti co byli loajální dříve, jsou ve výhodě, oproti těm, kteří jsou loajální později. Loajalita „starých“ je přitom často menší, než loajalita „mladých“.

Loajalita přestává být výhodná. Vládnoucí režim je proto oslabený a vratký.

Schopní, kteří „přišli pozdě“ jsou nespokojení a ambiciózní. Ve vhodném okamžiku zaútočí na „staré pořádky“ a změní je. Revoluce je tedy důsledkem toho, že vlastníci majetku nedokázali svá vlastnická práva obhájit.

Pozn.: To se týká i komunistů. I když nebyli vlastníci majetku deJure, nakládali s ním, jako kdyby jim patřil.

Změny vlád po demokratických volbách jsou takovými malými revolucemi. Proto se v demokracii daří vznik napětí z nespokojenosti schopných oddálit. Za čas se však i demokratický režim ocitá v kritickém rozporu mezi rozdělením majetku a rozložením schopností lidí. Je jen otázkou času, kdy síla nespokojených schopných přemůže vládnoucí režim. Schopní se ke zdrojům nakonec dostanou vždycky. Jen ty parametry schopností se mění. A to je revoluce, v ní je rozhodující schopnost uskutečnit ji.

Pozn.:Používám termín - schopnost – myslím tím potenciál k získávání zdrojů pro přežití a rozmnožování. Takovým schopným může být i krátkodobě nezaměstnaný. Možnosti uplatnění schopností se mění v čase.

Převzato z blogu autora


[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Ivo Vašíček | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.