Dnešní datum: 22. 09. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Kultura >> Sedmiletá válka v Evropě

Kultura

* Sedmiletá válka v Evropě

Vydáno dne 26. 02. 2002

František Stellner, vydalo nakl. Libri 2000 v edici Historická řada, náklad 2 tis. ks., cena 249,- Kč

Námi již chválené nakladatelství Libri vydalo jako druhou část z triptychu o sedmileté válce uvedenou knihu; jejími sestrami jsou Válka mohykánů. Sedmiletá válka v Americe J. Opatrného a Sedmiletá válka v Orientu od J. Wannera ml. Autora asi netřeba představovat, uveďme jen, že na indexu jeho děl jsou i biografie Bedřicha Velikého a Viléma II. a je spoluautorem jedinečné encyklopedie Evropa v proměnách staletí.

Ale přikročme už k samotné Sedmileté válce v Evropě. po stručné úvodní charakteristice zúčastněných států přikračuje autor k chronologickému výkladu událostí, který je uveden fundamentálními změnami na poli diplomacie v polovině 18. století. Po přetvoření mocenských bloků je čtenář poutavě proveden po všech důležitějších bojištích i salonech diplomatů, aby nakonec vyčerpané bojující státy viděl i zasednout k jednáním a podepsat hubertusburský a versailleský mír. V duchu současného komplexního chápání historie je v díle dán prostor i popisu života řadových vojáků a nižších důstojníků, stejně jako obyvatel snášejících se svou zemí jednotlivá polní tažení. Avšak ani významní jedinci nepřijdou zkrátka a tak se můžeme dočíst něco anekdotických „klepů“.

Název knihy je vskutku vypovídající o jejím obsahu; zámořská bojiště jsou zmíněna skutečně okrajově a to je věc, kterou bych asi autorovi jako jedinou vytknul. Je však pravda, že celý triptych se zabývá i ostatními bojišti, ale pro čtenáře, který má zájem o evropskou historii a nechce upadnout do přílišných podrobností ze zámořských končin je kniha přeci jen trochu ochuzena. Těžiště díla je na bojišti rakousko-pruském a rusko-pruském, což je logické. Jednak se jedná o naše země a jednak byly ostatní fronty v Evropě druhořadé.

Přes střízlivost chápání úlohy jednotlivce v historickém příběhu autorovi vystupují z poutavě napsané knihy silné individuality, zejména pak osobní rivalové Marie Teresie a Bedřich Veliký, kteří (byť každý v jiné době) byli vystaveni přetěžkým zkouškám osudu, ve kterých bezpochyby obstáli, neboť udrželi zděděný trůn. Kniha je bohatě doplněna obrazovou dokumentací zalamovanou přímo do textu, která jej tak vhodně ilustruje (jedná se především o portréty významných osobností, veduty či plány měst či výjevy z bitev). Také schematické mapky čtenář jistě ocení. Kvalitu zpracování podtrhuje i jmenný rejstřík s životními daty a základní charakteristikou osob. Naopak ke škodě knihy byla použitá „pejprbeková“ vazba, která však alespoň udržuje přijatelnou cenu.

Poznámka: 1. února 2001 se Libri de facto rozpadlo, když část vedení nakladatelství opustila a zakládá vlastní. Rozchod proběhl údajně v dobrém a tak se snad můžeme těšit na dvojnásobný počet kvalitních publikací.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jan Maloušek | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.