Dnešní datum: 21. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Štěně v kanále

Uvahy

* Štěně v kanále

Vydáno dne 14. 09. 2011

Štěně Již delší dobu se systematicky vyhýbám televiznímu zpravodajství, protože mě dílem nebaví a dílem uráží. V neděli jsem však nedopatřením na prvním kanále Havlovy televize v hlavní zpravodajské relaci, která zde běží od sedmi hodin večer, shlédl část reportáže o vyhrocené situaci v severních Čechách, která mě z jistého úhlu pohledu zaujala.

Ne, nebojte, nebudu přispívat dalším moudrem do diskuse často již tak mělké, že by se v ní neutopil ani ochrnutý neplavec, o tom, kdo co zanedbal, kdo co zneužívá a kdo by kam měl jít a v ideálním případě se už nevrátit. Přidávat k tomu další rádoby odborný komentář mi připadá stejně zbytečné, jako nosit sovy do Athén či vodit pitomce do parlamentu.

V oné části zpráv mě zaujalo něco jiného a to sice úspěšná aplikace PR metod do prezentace poklidného života ubohé a utiskované cikánské rodiny. Údajně za velkou louží při přípravě volebních kampaní již před lety přišli na to, že u voličů nejlépe zabírají děti a zvířata. A tak se na každém druhém plakátu kandidát nejen v Americe, ale postupně už i nás (schválně si všimněte) tulí ke štěňatům, koťatům, jehňatům či jinému dobytku, a na těch zbylých pózuje s rodinou, zejména s tou její částí, která se batolí, žvatlá a vypadá aspoň z poloviny tak roztomile, jako štěně retrívra.

A co že jsem to tedy ve zprávách na H1 viděl? Dojemnou reportáž o cikánských nemluvňatech, která roztomile spinkají zachumlaná v peřinkách a dle vyjádření přítomného dospělého (Příbuzný nebo profesionální Cikán? Nevím, tak podrobně jsem to zase nesledoval.) rozhodně nikoho nepřepadávají ani neokrádají, ač prý podle těch rasistů na náměstí tak činí všichni Cikáni.

Klasická demagogie, v televizi i jinde obvyklá, pouze nyní okořeněná o ty děti. Škoda jen, že vedle cikánského nemluvněte neležela dvě koťata, nejlépe černobílá, to by iluze multikulti ráje byla dokonalá. Ovšem na konzumenty televizního zpravodajství zřejmě bude, byť na část z nich jenom podvědomě, fungovat.

Žijeme, jak se říká, v informační době. Každá zájmová skupina má své informační kanály. Tzv. pravdoláska televizi, noviny a časopisy a velkou část internetu, Bezpečnostní informační služba má portály Anfita.cz a Romea.cz, ti ostatní mají to málo, co na ně zbývá. Pravdoláska do své televize občas pustí i štěně nebo dítě nějaké jiné skupiny, zejména když se jejich zájmy v konkrétní věci blíží, ale štěňata a děti skupin, které nemá ráda, jsou bez šance, ať jsou jakkoliv roztomilé.

A v tom je právě ta chyba té mediálně marginální skupiny, kterou můžeme pracovně označit za „lidi ze severních Čech, kteří se tam bojí žít a kteří nikoho moc nezajímají.“ Vystavovat před televizní kamery rozsekanou hlavu dospělého chlapa? To nikoho z konzumentů televizních zpráv, kteří jsou zvyklí na příběhy jinačích rozměrů, objektivně nemohlo zaujmout. Takhle vyděšené dítě nebo smutný pes, kterého mačetoví bojovníci cestou do herny nakopli a zlomili mu dvě žebra, to už bylo něco jiného.

Jistě, člověk nemusí být slepý jako Michal Bílek při hodnocení výkonů fotbalové reprezentace, aby viděl, co se (nejen) na severu Čech děje. Ale dokud se tento problém každého konzumenta televizních zpráv nedotkne osobně, pak opravdu nezbývá, než se snažit dostat svá štěňata do médií a přebít jimi koťata těch druhých. Žijeme zkrátka v takové době, kdy jedno štěně na televizním kanálu je víc, než padesát stránek informací někde na internetu. A ač celá má úvaha směřuje k posílení pozic a počtů našich štěňat, na závěr bychom se měli sami sebe zeptat: Líbí se nám společnost, která se z většiny nechá ovlivnit lacinými marketingovými triky? A stojí nám něco (a pokud ano, tak co) za to, abychom na tuto hru rovněž přistoupili?


[Akt. známka: 1,09 / Počet hlasů: 11] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jakub Kryštof | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.