Dnešní datum: 18. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Svatoplukovy pruty

Uvahy

* Svatoplukovy pruty

Vydáno dne 18. 09. 2002

Aniž by nám dělalo nějakou obzvláštní radost říkat, že jsme to říkali, musíme přiznat, že tentokrát tomu tak je. Vláda se nám div nesesypala hned při té nejbližší příležitosti, koalice málem nevydržela, ale jak to tak vypadá, pro podobné situace je řešení vždy po ruce. Zdá se dokonce, jako kdyby současný premiér čekal na tuto šanci, usilovně si ji přál a nemohl se dočkat, jako kdyby ji snad pokládal za šikovnou omluvu pro své další konání. Ony ty vtípky o Vladimíru Iljiči vůbec vtipné nejsou; mluvit tak o člověku, jenž proslul aktivní účastí v KSČ, během níž se zapsal jako nepříliš schopný pisatel chvalozpěvů na socialistickou vlast, může totiž způsobit, že se vtipálek přiblíží pravdě až přespříliš.

Z takového vtipkování potom spíš mrazí, zvlášť nyní, kdy se pan Špidla otevřeně rozhlíží po spojencích na krajní komunistické levici. Inu, společná minulost není voda a rozhodně je bližší než kabát reprezentovaný nevyhraněnou a dlužno dodat, že i zoufale neschopnou středovou pravicí, jejíž existence je zřejmě podmíněna probíhajícím přistupováním k levicové EU. To je velice chabá ideologie, neboť je příliš závislá na vnějších neovlivnitelných okolnostech: není vždy snadné vysvětlovat občanům všechny ty rozumově jen sotva pochopitelné příkazy, nákazy, nařízení a arogantní rozkazy, jimiž nás Brusel už nyní bombarduje. Unie svobody, nyní tak pokorně sehnutá před současným premiérem, hledala hrdě svůj vzor ve stejnojmenné polské parlamentní straně. Jde její cestou bezezbytku; a jako ona zřejmě taky skončí. Zmizí-li z parlamentu ještě před volbami, například rozpadem a slučováním s jinými stranami, nebude pro ni příliš mnoho voličů plakat. Zrada by se neměla odpouštět.

Tak, neměla. V okamžiku, kdy si Špidlovi věrní naleznou s konečnou platností oporu v KSČM, třeba i maskovanou markýrovaným vyjednáváním a kompromisováním nad každým projednávaným bodem, měli by se ozvat voliči KDU-ČSL a otevřeně dát najevo, že se nechtějí se svými voličskými hlasy stát průhlednou zástěrkou opětovně nastupující rudé garnitury, jež si ani nezměnila název. Křesťanská demokracie se po celé Evropě projevuje jako bezzásadová oportunistická síla, ochotná křesťanské ideály kdykoli opustit za trochu víc moci. Je potěšující, že se dokonce i vysocí církevní hodnostáři začínají znepokojeně ozývat a že se třeba v Německu objevil požadavek, aby si CDU škrtla ze své zkratky pro svůj pozměněný přístup k homosexuálům obligátní céčko, dlužno ale dodat, že nebezpečí křesťanského demokratismu při rozmělňování a znehodnocování nezpochybnitelných zásad odhalili křesťanští integristé už před celým jedním stoletím a že už tehdy před ním důrazně varovali. Ale ani je by nepotěšilo zjištění, že se naplnilo to, co říkali.

Pokud přijme KDU-ČSL svou roli, jak ji pro ni chystají bývalí i současní komunisté, roli bezmocného ocásku, oprýskané fasády kryjící sytě rudou, klesne na samé dno politického bahna, v němž se ostatně už nyní pěkně plácá. Snad lidovečtí politici hřeší na to, že si křesťanský volič může ze současné politické scény vybírat své zástupce jen velice těžko. Ale to už není pravda; křesťanské strany se objevují, pracují, fungují, jen nejsou tolik vidět; informační blokáda v médiích není žádným propagandistickým výmyslem. Šance potrestat zradu zde tedy je. Neozvou-li se sami straníci, bude to na samotných voličích, nechtějí-li se sami stát komplici rudých.

Leckdo by mohl namítnout, že jsou tu ještě proslulí hlídací psi demokracie, kteří by měli proti rudým poštvat veřejné mínění a zabránit jejich sociálním experimentům. Vlivná média mají ale jiné starosti, takové politicky korektnější, řekněme. Česká televize, jež svými multikulturními projekty v době celosvětové války s terorismem připravuje v naší zemi příjemné a přátelské prostředí teroristům, tak jak je známe z celé západní Evropy, rozpoutala skrytou válku proti pravici. Tato instituce, jejíž zaměstnanci nijak neskrývají, že při výběru nových kolegů jsou uplatňovány metody institucionalizovaného rasismu, politicky korektně přezdívaného jako pozitivní diskriminace, dnes ve jménu antirasismu využívají okrajových kriminálních skupin jako klacku na všechny zásadové pravičáky, přičemž se neváhají spojit ani s tou nejkrajnější levicí, hlásající třídní nenávist. Ne, v současných vládních strukturách ani v médiích nelze najít zastání.

Mnoho pravicových aktivistů, jejichž práce má na veřejné dění mnohem širší a hlubší dopady než výtržnosti hulákajících opilců, jejichž politická orientace je navíc nanejvýš sporná, si oprávněně klade otázku, jak je možné, že o jejich činnosti žádná významná média neinformují. Tedy domácí média. Inu, mají to těžké: kdyby snad poukázala na legální a smysluplnou práci pravice, jíž si může každý ověřit, ty jejich povídačky by se zhroutily a ještě by se někdo mohl od pravičáků nakazit. Nezapomínejme, kolik komunistů, bývalých členstvím, současných myšlením, dnes v médiích sedí!

Současná situace volá po využití. Otevírá se škvíra, v níž lze najít šanci pro pravici jak vyjít ze svírajícího ghetta. Komunisté už z něho dávno vyšli, byli-li tam vůbec někdy. Měli bychom tuto šanci využít, navázat kontakty s umírněnou pravicí, jež se ocitla v těžké defenzívě, také s nově vznikajícími rozhodnějšími politickými stranami. Aktivismus, neutuchající nadšená práce, poháněná nesmiřitelností vůči nepřijatelnému, to můžeme nabídnout. Za to nechceme mnoho; jen uznání, rovné jednání, pomoc při budování struktur, jež nakonec prospějí společnému boji. Svatoplukovy pruty dokáže levice zlomit jen těžko.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.