Dnešní datum: 20. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Vepřín

Uvahy

* Vepřín

Vydáno dne 21. 04. 2003

Tak v Maďarsku, v zemi s tradičně rozvinutou politickou kulturou, přišlo při příležitosti konání referenda o vstupu země do Evropské unie k hlasovacím urnám 46 % oprávněných voličů. Teprve události příští (referenda v dalších středoevropských zemích) ukáží, nakolik se jedná o dlouhodobý trend všeobecné apatie ke všemu, co se týká správy věcí veřejných či zda jde pouze o maďarské specifikum.

Coby odpůrci socialistického panevropského molocha bychom se sice mohli radovat, že mediální masáž jistě ne nepodobná europropagačnímu tažení u nás nepřivedla jásající davy do hlasovacích místností a na oslavu poblíž Dunaje, nebyla by to však radost z vítězství, ale smutné veselí připomínající pohřební hostinu, přičemž toho, kdo (zatím pouze v Maďarsku) zemřel, je záhodno spíše oplakávat, v lepším případě se pokusit o zázrak vzkříšení. Jedná se totiž o nebožtíka z ohroženého druhu - zodpovědného a o prospěch národní pospolitosti zajímajícího se občana.

Obávám se však, že se maďarská zkušenost potvrdí i u nás. Již delší dobu lze totiž v celé společnosti vysledovat tendence směřující k odpolitizování společenského života. Známe to snad všichni, noviny se již zase čtou odzadu, ačkoliv u oblíbeného "Blesku" je to vlastně jedno. Bavit se o politice ? No to snad né! Návštěvnost politicky motivovaných akcí je mizerná. Zavzpomínejme třeba, kdy naposled se nějaké takové shromáždění pokusily zorganizovat naše parlamentní strany. Z médií, od "intelektuálů i umělců" snažících se prezentovat jako elita národa se lidem téměř unisono vnucuje představa, jako by zájem o politické dění, morálku, natož pak stranictví a záležitosti národního zájmu byl čímsi úchylným, zatímco normální je přeci se takovýmito podněty vůbec nezabývat a užívat darů konzumního života - sledovat seriály, být v obraze, s kým má zrovna ta či ona "hvězda" poměr, kouřit trávu, znát slevy v supermarketech a v lepším případě sportovní výsledky. Jaképak ideály, vždyť nejdůležitější věcí na světě je okamžitá slast a být "in".

Uvědomují si vůbec likvidátoři povědomí a přesvědčení o hodnotě tradiční národní pospolitosti, jaké hodnoty tento ideál ve spojení se systémem křesťanské morálky stvořil, čeho všeho je schopen člověk prodchnutý nesobeckým nacionalismem a vlastenectvím? Nechápou, že čas od času je potřeba někoho, kdo určitou práci vykoná ne kvůli vidině reálného zisku, ale z přesvědčení? A jaký ideál, pro nějž je nutno překonat vrozenou lenost a pohodlnost, mu dnešní manipulátoři nabídnou?

Zabývá se vůbec ještě někdo stavem ducha společnosti? Denně nám skutečnost přináší další a další důkazy, že nikoli. A zatímco se čas od času obecně lká nad lhostejností a sobectvím, konkrétní každodenní praxe nás dnes a denně utvrzuje v přesvědčení, že neexistuje skutečná a upřímná snaha o to, aby materiální růst obyvatel byl doprovázen i progresem mravním a intelektuálním. Ono je opravdu asi jednodušší starat se o vepře, jejichž jedinou starostí je množství podávaného žrádla, než v každodenních sporech a bez postranních úmyslů prosazovat ideály krásy a mravních hodnot, jako jsou čestnost, nezištnost, poctivost, pracovitost a zodpovědnost. Nač myslet na budoucnost? Po nás potopa!


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Miroslav Červenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.