Dnešní datum: 20. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Zakázané názory

Uvahy

* Zakázané názory

Vydáno dne 13. 08. 2009

Žil jsem a žiji v době, ve které jsou zakazovány názory a jejich prezentace může být i trestná. Trestné je i sympatizovat s určitými názory. Proč tomu tak je?

Objektivní pravdu (fakta) lze snadno prokázat a podpořit argumenty. U lži je s tím problém. Lež se těžko obhajuje argumenty. Lež lze celkem snadno vyvrátit. Proto lež nikdo nezakazuje, ale vyvrací ji argumenty.

Když je pravda v rozporu s vládnoucí ideologií, je její zákaz jediným řešením. Vládnoucí režim a jeho přisluhovači se tím vyhnou argumentaci, protože není objektivně možná. Nežádoucí názor proto označí za nebezpečný a zločinný, a jeho nositele za zločince. Lež je tak možné vydávat za pravdu, protože argumentace, která by ji vyvrátila je trestná.

Fungovalo to tak v každém režimu a funguje to tak i dnes. Každý režim se považuje za ten nejlepší. Každý režim hlásá, že on jediný má pravdu. Pokud si to však nemyslí jeho občané, musí je k tomu přinutit. Pokud je nepřinutí zhroutí se. Režim však nemusí občany k loajalitě nutit, může ji získávat na základě spokojenosti občanů. Pokud však občané přestávají být spokojeni, je režim v ohrožení.

Pokud se režim nedokáže zbavit lží (třeba proto, že se o ně opírá) může se udržet jen násilím vůči vlastním občanům, násilím které postupně roste.

Převzato z blogu autora


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Ivo Vašíček | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.