Dnešní datum: 23. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Zločin a trest

Uvahy

* Zločin a trest

Vydáno dne 01. 03. 2001

Zločin se neobejde bez trestu, trest se neuděluje bez zločinu. Otázkou je adekvátnost trestu vůči zločinu. Za malý zločin - malý trest. Za velký zločin - velký trest. Kde je však hranice výše trestu? Kde je spodní hranice trestu ? Kdo má právo určovat závažnost zločinu a kdo má právo určovat výši trestu? Zločiny rozdělujme na úmyslné a neúmyslné.

Neúmyslný zločin je například opomenutí závažné skutečnosti, která sama o sobě zločinem není, ale v závislosti na ní někdo zemře. Úmyslný zločin je konání, které je zločinem již od samého počátku takového jednání, s tím, že pachatel si je vědom svého porušení zákona. Pachatel může být v danou chvíli zbaven smyslů, nebo je jeho duševní stav na tak nízké úrovni, že si své jednání neuvědomuje. To by ho však nemělo omlouvat. Tuším, že ještě před pár lety byla opilost polehčující okolnost. Dnes tomu snad tak není.

Nastíním zde dva případy, které jsou ve chvíli psaní této úvahy na samém počátku vyšetřování, ale oba se prokazatelně staly. V jednom případu se viník veřejně přiznal, v druhém vše zaznamenala policejní kamera.

První případ je prostý. Řidič při své cestě autem objevil u silnice sraženého jelena. Naložil ho do auta a odvezl si ho domů, kde znehodnocené maso dal psovi, kůži spálil a použitelné maso naporcoval a uskladnil. Dopustil se trestného činu zadržování cizí věci, za což mu hrozí až rok vězení. Přepokládám, že tento pachatel vyvázne s peněžitým trestem, maximálně s trestem podmíněně odloženým. Ale. Ale mohlo by se stát, že člověk s neposkvrněnou minulostí, poctivě pracující, se pro věc, která se stává spíše výjimečně a nemůže být ani společensky nebezpečná, dostane do vězení. Přinejmenším bude na rok odloučen od svých blízkých, v horším případě přijde o práci, o rodinu a možná skončí tam, kde dnes s despektem pohlíží na ztracené existence bezdomovců. Je správné, že díky takové věci může člověk přijít o vše, co celý život budoval? Předložil jsem zločin, který ani snad není zločinem a trest, který jsem vymaloval těmi nejtemnějšími barvami, ale držel jsem se linie skutečnosti, která může nastat. Pokud by existovala nějaká rovnice zločinu a trestu, byla by v tomto zadání neřešitelná. Na malý zločin velký trest. Jak je to s úmyslností tohoto zločinu? Pachatel si ponechal nalezenou věc. Zcela vědomě. Byl i zákon porušen vědomě?

Druhý případ je daleko otřesnější. Podnapilý řidič nezvládne řízení, najede na tramvajovou zastávku a srazí několik osob. Na místě zůstává jeden mrtvý a dva těžce zranění, z nichž jeden umírá při převozu do nemocnice. Podnapilý řidič z místa nehody ujíždí. Po krátké době je dopaden. Za tento zločin mu hrozí až deset let vězení. Za smrt tří lidí deset let vězení. Tento zločin se stává také spíše výjimečně, ale jeho společenská nebezpečnost je vysoká. Spodní hranice trestu za tento zločin jsou tři roky, teoreticky může být pachatel za rok a půl zpět na svobodě. Za čtvrtého, těžce zraněného, potrestán nebude díky slučování trestů. Řidič, který podnapilý sedá za volant, tam pravděpodobně nesedá s úmyslem zabít. Přesto bych jeho zločin kvalifikoval jako úmyslný. Řidič, který podnapilý sedá za volant, si možná neuvědomuje nebezpečnost svého jednání. Přesto by ho opilost neměla omlouvat, naopak by měla být přitěžující okolností. A tak to doufám je. Je však rovnice třech mrtvých vůči maximálnímu trestu adekvátní?

Můj subjektivní názor je takový, že člověk, který si ponechá přejetého jelena, by měl svůj čin odpracovat ve svém volném čase, například tím, že bude v zimě plnit krmelce. Člověk, který zabije tři osoby a jednu těžce zraní, by měl být potrestán vězením v poměru násobení počtu mrtvých a zraněných. Za tři zmařené lidské životy třikrát deset let, za jednoho těžce zraněného, budeme předpokládat a doufat že se uzdraví a nebude mít žádné následky po zranění, spodní hranici tři roky. Sečteno podtrženo třicet tři let, bez možnosti podmínečného propuštění.


[Akt. známka: 1,13 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jakub Košíček | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.